Časté dotazy - hypotéka

S kterými bankami spolupracujete?

Spolupracujeme v hypotékách se všemi bankami na trhu, které spolupracují s externími partnery. Nabízíme veškeré hypoteční produkty na trhu, což je více než 200 hypotečních produktů a další desítky jejich kombinací.

Kolik za služby hypotečního makléře zaplatím?

Služby našich hypotečních makléřů jsou bezplatné! Jsme placeni provizí z realizovaného obchodu danou bankou. Díky tomu, že provize pro hypoteční makléře jsou u všech bank stejné, makléř nemá důvod některou z bank upřednostňovat. 

V televizi jsem viděl reklamu banky s velmi nízkou úrokovou sazbou, dokážete mi něco takového zařídit?

Banky inzerují v médiích sazby, které nejsou pro drtivou většinu klientů dosažitelné. Jedná se o minimální sazby typu „od“, které platí jen při splnění určitých podmínek (zakoupení dalších produktů) a u velmi bonitních klientů.  

Naši makléři vám rádi nabídnou úrokovou sazbu, která je reálná z hlediska vašich podmínek a kterou vám také, při splnění všech podmínek, dokáží u banky vyjednat.

Mohu dostat hypotéku na celou kupní cenu bytu? Vlastní prostředky chci použít pro rekonstrukci/zařízení bytu.

Ano, většina bank již umí financovat celý záměr klienta, tzn. poskytuje 100% hypotéku. Klade při tom větší nároky na příjmy klienta a kvalitu zástavy, protože se jedná o rizikovější úvěr. Zároveň je tato hypotéka spojena s vyšší úrokovou sazbou.

TIP: Oproti 100% hypotéce může lépe vycházet kombinace nižšího hypotečního úvěru a úvěru ze stavebního spoření. Nechte si takovou variantu spočítat od našeho hypotečního makléře!

TIP: Doporučujeme i řešení, při kterém použijeme vlastní zdroje pro úhradu kupní ceny a rekonstrukci uhradíme z úvěru. Získáte tím levnější hypotéku.

Půjčí mi banka peníze na koupi bytu od obce/družstevního bytu?

Družstevní byty i obecní byty banky financují formou předhypotečního úvěru, pokud jsou splněny podmínky převedení bytu do osobního vlastnictví nejpozději do 2 let. Pokud byt nelze převést, musíte bance poskytnout do zástavy jinou nemovitost. Alternativou pro financování takového bytu může být v některých případech úvěr ze stavebního spoření.

Chci si postavit rodinný dům, dokáže mi banka dát úvěr i na pozemek?

Je samozřejmě lepší, pokud máte nějaké vlastní prostředky, kterými můžete aspoň z části financovat kupní cenu pozemku. Banka vám půjčí zbytek prostředků. Nicméně ano, banka dokáže financovat i váš záměr koupě pozemku, platí, že v tomto případě se vždy specificky posuzuje forma zajištění úvěru.

Chci prodat svůj byt, který jsem financoval hypotékou. Povolí mi to banka?

Ano, musíte ovšem počítat se sankcí za předčasné splacení hypotéky, pokud hypotéku nesplatíte z peněz z prodeje bytu právě při konci fixace úrokové sazby. Sankci je možné minimalizovat převodem úvěru na nového vlastníka. Tyto případy jsou vždy specifické a vyžadují důkladnou analýzu možností, doporučujeme řešit s hypotečním makléřem.

Mám již hypotéku, ale úroková sazba se mi zdá vysoká. Co mám v takovém případě dělat?

Pokud vám zrovna nekončí období fixace, tak je změna úrokové sazby vázána na sankci ze strany banky. Tu vám dokáže spočítat hypoteční makléř a doporučí vám, zda se vám vyplatí odejít od současné banky s vyšší úrokovou sazbou a refinancovat stávající hypotéku novou hypotékou. S tím je spojeno i zaplacení sankce za předčasné splacení. V některých případech se i přesto může vyplatit odejít od stávající banky dřív a nečekat na konec fixace úrokové sazby.

Budu potřebovat hypotéku na financování koupě nemovitosti. Splácím již nějaké spotřebitelské úvěry. Mohu je zahrnout do jedné hypotéky a mít tak pouze jedinou splátku?

Ano, je to možné, banky na to mají speciální produkt – hypotéku s neúčelovou částí. Lze najít i jiná řešení, Je potřeba důkladně analyzovat vaši situaci. Je to dost složité a k vyřešení je potřeba znát produkty mnoha bank V tomto případě je porada s odborníkem více než nutná.

O jak vysokou hypotéku můžu požádat?

Výše hypotečního úvěru, který vám může banka poskytnout, závisí na mnoha faktorech. Mezi ně patří váš věk (do kdy můžete splácet hypotéku), rodinné poměry (počet členů domácnosti, věk dětí), váš příjem, vaše výdaje (např. splácené úvěry) a v neposlední řadě i hodnota zajištění (zástavní  hodnota nemovitosti, kterou bance dáte do zástavy). Výši hypotéky vám spočítá hypoteční makléř, pokud ho seznámíte se všemi požadovanými údaji.

Ještě nemám vybranou nemovitost, kterou bych chtěl kupovat. Můžu si již teď zajistit určitou výši hypotéky?

Výši hypotéky vám dokáže předběžně spočítat hypoteční makléř. U několika bank je možné požádat o tzv. hypotéku naopak tedy hypotéku bez vybrané nemovitosti. Banka vám schválí na základě doložených příjmů úvěrový limit a vy teprve následně hledáte vhodnou nemovitost. Úvěrový limit je pro vás rezervován několik měsíců. Nemusíte tak mít obavy složit v realitní kanceláři rezervační poplatek, hypoteční makléř vám rád pomůže při výběru vhodné banky, každá má jiné podmínky (doba trvání úvěrového limitu, poplatek, nové posuzování příjmů atd.)

Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky?

Obecně nejkratší dobu trvá vyřízení hypotéky na refinancování vašeho stávajícího hypotečního úvěru. Taková hypotéka může být vyřízena i do několika dnů, pokud poskytnete vašemu hypotečnímu makléři a bance maximální součinnost.

O něco déle trvá vyřízení hypotéky na koupi nemovitosti. Pokud vše probíhá hladce, realizujeme tento typ úvěru do 2 – 3 týdnů. Ale i tuto hypotéku v mimořádných případech vyřídíme v rámci několika dnů.

Administrativně komplikovanější je vyřízení hypotéky na výstavbu, u které je náročnější sladit termíny a dodání všech dokumentů. Záleží také na výběru banky, neboť zpracování hypotéky bankou se z pohledu času v jednotlivých bankách liší.

Mám vybranou nemovitost, kdy mám začít s vyřizováním hypotéky?

S vyřizováním hypotéky je potřeba začít co nejdříve a v každém případě doporučujeme začít s vyřizováním hypotéky, než podepíšete jakýkoli závazek (např. ve vazbě na rezervační poplatek realitní kanceláře). Ve vašem zájmu je probrat detailně reálnost financování vybrané nemovitosti, s odborníkem Vyhnete se pak potenciálním problémům, zejména pokud vámi vybraná nemovitost je nad vaše reálné možnosti. V ideálním případě je potřeba začít s řešením hypotéky ještě před hledáním nemovitosti. Hypoteční makléř vám rád doporučí výši maximální hypotéky a tedy cenu hledané nemovitosti.

Jaký typ úrokové sazby si mám vybrat? Jak dlouhou fixaci? Nebo variabilní sazbu?

Zde záleží, jaký typ klienta jste a v jakém období úrokových sazeb se nacházíme. Obecně, rozdělujeme klienty do 3 skupin – konzervativní, neutrální a aktivní klienti. Pokud jste konzervativní klient, zvolte fixní sazbu. Pokud jsou sazby na nízké úrovni, je obecně lepší volit delší fixaci - na 3 nebo 5 let. Pokud jste neutrální klient, chcete mít jistotu pevné splátky, ale je vám sympatická rovněž variabilní sazba, pak záleží na tom, jak si stojí aktuální výše fixních sazeb a variabilních. Pokud je variabilní sazba výrazně nižší než fixní sazba (na 3, 5 let), tedy o více než 1% pak stojí za zvážení volba variabilní sazby. Totéž platí pro aktivního klienta. Volba typu úrokové sazby je velmi zásadní moment a doporučujeme detailně konzultovat s hypotečním makléřem.

Jakou nejdelší splatnost hypotéky mi banka nabídne? Chtěl bych co nejnižší měsíční splátku.

Banky nabízejí hypotéky se splatností maximálně 40 let. Takto dlouhou splatnost ovšem nemůžeme doporučit. Sice s dlouhou splatností souvisí i nižší splátka úvěru, na druhé straně klient ale přeplácí hypotéku na úrocích o enormní částky. Z tohoto pohledu se nejvýhodněji jeví splatnosti maximálně do 20 až 25 let. To si ostatně můžete hravě ověřit na našem kalkulátoru „Kolik zaplatím na úrocích?

Může o hypotéku požádat pouze jeden z manželů?

Vzhledem k tomu, že existuje institut společného jmění manželů (SJM), musí o hypotéku žádat oba manželé, pokud nemají rozdělené SJM.

Podnikám a optimalizuji své daňové přiznání. Poskytne mi banka hypotéku, aniž bych musel dokládat příjmy?

Na trhu existují produkty, které jsou určeny právě lidem,  kteří nechtějí nebo nemohou prokazovat své příjmy standardním způsobem (podnikatelé ale i zaměstnanci s více a složitě dokladovatelnými příjmy). Tyto hypotéky s sebou nesou určitá omezení, ale své klienty si vždycky najdou.

Mám spotřebitelský úvěr a v minulosti jsem se zpozdil se splátkou. Zamítne banka moji žádost o hypotéku?

Zde záleží zejména na tom, jestli již máte negativní záznam v úvěrových registrech. Pak je nutné tuto skutečnost bance dobře vysvětlit, aby byla šance, že vám úvěr banka schválí. Pokud si nejste jisti, jak je váš problém závažný, poraďte se s hypotečním makléřem. Navrhne postup, jak zjistit, zda je reálné poskytnutí úvěru. V žádném případě nedoporučujeme obcházet banky a zkoušet, zda vám úvěr někde poskytnou. Opakovaně zamítnutá žádost o úvěr evidovaná v bankovních registrech vám uškodí.  Obecně: pokud je váš negativní záznam v registru dlužníků závažného charakteru (pravidelné nesplácení, zesplatněný úvěr, atd.) banky vám nepůjčí.

Můžeme Vám poradit nebo pomoci?
Kontaktujte nás...

telefon [777 702 700] 777 702 700
mail []

required

required 

Hypoteční makléř

Je nezávislý specialista na hypoteční financování a stavební spoření s vysokou, neustále aktuální, znalostí trhu.

Nejlepší sazby hypoték

1 rok1,54 %
3 roky1,68 %
5 let1,68 %
Variabilní1,78 %

Realitní magazín

Realitní magazín

Aktuální číslo ke stažení

Slovníček pojmů

Likvidita

je schopnost objektu fungovat jako kupní a platební prostředek.

Slovníček pojmů