HN: Hypotéku si vzala už skoro každá třetí domácnost, v současnosti nějakou splácí 655 tisíc Čechů

Date: 15.8.2017
Author: Olga Skalková, Hospodářské noviny
V Česku banky poskytly už téměř jeden a čtvrt milionu hypoték. Dohromady na nich půjčily kolem dvou bilionů korun. Aktuálně má hypotéku podle ministerstva pro místní rozvoj kolem 655 tisíc lidí a dluží na nich skoro 900 miliard korun.

Počet obyvatel Česka, kteří si vzali hypotéku, neustále roste. Podle statistiky ministerstva pro místní rozvoj (MMR) ke konci června banky dosud poskytly hypotéku celkem už 1 120 671 Čechům. Jak dále z dat vyplývá, od začátku činnosti hypotečních bank, se na hypotékáchrozpůjčovalo už přes 1,85 bilionu korun. Statistika zahrnuje údaje od devíti bank, které představují kolem 90 procent hypotečního trhu. Znamená to, že zkušenost s hypotékou už má skoro každá třetí domácnost a celkově si na nich lidé od bank půjčili už kolem dvou bilionů korun.

Trend přitom zesiluje. Podle MMR lidé v letošním prvním pololetí bankám aktuálně spláceli 655 tisíc hypotečních úvěrů, na kterých dlužili 890 miliard korun. Zájem o nové hypotéky v první polovině roku totiž překonal loňský rekordní rok. A to přesto, že banky podmínky zpřísnily a skončily i se snižováním úroků, které byly nejnižší loni v listopadu a v prosinci. Celkem za letošních prvních šest měsíců banky podle MMR lidem poskytly 55 712 nových hypotečních úvěrů za 113,1 miliardy korun. Meziročně jde o nárůst počtu o čtyři procenta a objemu o 11 procent.

Analytici nyní odhadují, že letošní celoroční výsledek hypotečního trhu loňský rekordní rok nejspíš nepřekoná. A to především kvůli silnějšímu dopadu doporučení České národní banky. Ta požaduje, aby zájemci měli na pořízení bydlení víc vlastních zdrojů a banky přísněji prověřovaly jejich schopnost splácet, až sazby víc vzrostou. Snaží se tím zabránit možným potížím klientů i bank v budoucnu.

Proti tomuto vývoji však může jít snaha lidí urychlit vyřízení hypotéky, ještě než hypotéky začnou víc zdražovat. Bankovní rada ČNB tento měsíc zvedla dvoutýdenní repo sazbu, od které se odvíjejí sazby úvěrů v bankách, z 0,05 procenta na 0,25 procenta. Z vyjádření některých bank vyplynulo, že jde o signál budoucího růstu sazeb hypoték, avšak k bezprostřední reakci zatím nepřikročily.

"Podle mého názoru půjde o velmi pozvolný proces. Hypotéky zůstanou stále levné, a to minimálně tento a očekávám, že i příští rok," říká Libor Ostatek ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti hypoték. I z toho důvodu Ostatek očekává, že letošní výsledek celého hypotečního trhu bude atakovat loňský rekord. "Ani překročení loňského rekordu zatím není vyloučeno. Bude záležet především na výsledku posledního čtvrtletí, které bylo loni z pohledu bank nadprůměrně úspěšné," dodal Ostatek.

Loni banky podle statistiky MMR poskytly na nových hypotékách 218 miliard korun, podle odhadu Golem Finance to za celý trh bylo 229 miliard korun. Statistka MMR nezahrnuje výsledky některých menších hráčů, jako je mBank, Air Bank a banky Fio, Equa, Oberbank a WSPK.

Publikováno 14. 8. na portálu iHNed.cz

https://byznys.ihned.cz/c1-65844260-hypoteku-si-vzala-uz-skoro-kazda-treti-domacnost-v-soucasnosti-nejakou-splaci-655-tisic-cechu