Úrokové sazby

Úroková sazba je základní složkou ovlivňující cenu financování. V případě úrokových sazeb je však potřeba rozlišovat. Jedna věc jsou úrokové sazby bankami inzerované a druhá věc jsou sazby, na které skutečně dosáhnete. A mezi nimi může být propastný rozdíl. Faktorů ovlivňujících výši úrokové sazby je hodně.

Co zejména ovlivňuje výši úrokové sazby?

  • účel a typ úvěru
  • kvalita (hodnota) zajištění
  • typ úrokové sazby
  • bonita klienta

Příklad

Jste-li klient s pravidelnými příjmy, v minulosti jste neměl problém se splácením svých závazků, kupujete byt na dobré adrese a navíc část kupní ceny budete hradit ze svého, není pochyb, že vaše sazba bude o několik procentních bodů nižší, než u klienta bez vlastních prostředků a s nepravidelnými příjmy z podnikání.

Typy úrokových sazeb

Jaké existují typy úrokových sazeb? Možná vás napadne: dobrá a špatná (rozuměj vysoká). Podobně to vidíme i my, ale formálně banky v současnosti rozlišují mezi dvěma typy sazeb, kde hlavním měřítkem je jejich časová proměnlivost.

Jak porovnávat úrokové sazby?

Cena hypotéky ≠ úroková sazba. V dnešní době je velmi populární srovnávat výhodnost hypotéky podle výše úrokové sazby, přitom úroková sazba je jen jedním z faktorů, který ovlivňuje, kolik za hypotéku ve skutečnosti zaplatíte.

Výše splátky závisí na výši úvěru, době splatnosti a úrokové sazbě, to ano, ale vedle toho také na dalších nákladech s hypotékou spojených. Nejjednodušším způsobem je porovnávat úrokové sazby podle RPSN (roční procentní sazba nákladů). Tato sazba v sobě musí zahrnovat jak nabízenou úrokovou sazbu, tak poplatky související s vyřízením a správou úvěru.

Potřebujete poradit s hypotékou?
Nebo se chcete podělit o zkušenost
s našimi službami a prací hypotečních
makléřů? Napište nám nebo zavolejte.


telefon [777 702 700] 777 702 700
mail []

required

required


 

Hypoteční makléř

Je nezávislý specialista na hypoteční financování a stavební spoření s vysokou, neustále aktuální, znalostí trhu.

Srovnání sazeb hypoték

1 rok2,48 %
3 roky2,58 %
5 let2,58 %
Variabilní2,69 %

Realitní magazín

Realitní magazín

Aktuální číslo ke stažení

Slovníček pojmů

Katastr nemovitostí

souhrn údajů o nemovitostech zahrnující jejich popis, geometrické a polohové určení. Součásti katasrtu je evidence vlastnických a jiných věcných práv k nemovitostem.

Slovníček pojmů