Novinky

13.7.2018 | Tiskové zprávy

Na hypotečním trhu se rozhořívá souboj o tržní podíly

GOLEM FINANCE
Hypoteční banky stojí na rozcestí. Zvýšení sazeb ČNB a opětovný růst sazeb na mezibankovním trhu by měl dle předchozích zkušeností předznamenat i postupné zvyšování hypotečních sazeb. Ovšem zatím se tak neděje a v případě některých bank sazby dokonce klesají. Jak to?

27.6.2018 | Tiskové zprávy

Zájem o hypotéky poklesl. Co může být příčinou?

GOLEM FINANCE
Hypoteční trh zaznamenal v květnu výrazný meziroční i meziměsíční pokles. Daří se však stavebním spořitelnám, jejichž produkce meziročně vzrostla o 20 %. Co je důvodem těchto změn?

26.6.2018 | Napsali o nás

LN: Šance na vlastní byt se snižují. Zejména pro mladé lidi

Vojtěch Wolf, Lidové noviny
Česká národní banka od října zavádí nová pravidla, jež se dotknou tisíců lidí, kteří chtějí nový byt. Chce po bankách, aby u žadatelů o hypotéku více prověřovaly jejich celkové zadlužení. Dluh zájemce o půjčku, do něhož se započítává i částka, již si chce půjčit od banky, by nově neměl překročit devítinásobek toho, co ročně vydělá.

21.6.2018 | Napsali o nás

E15: Stát rozjíždí podporu bydlení mladých, na půjčku ale letos dosáhnou jen stovky zájemců

Jaroslav Bukovský, E15
Zhruba tři stovky zájemců by do konce roku v případě limitně vysoké půjčky uspokojil nový státní program podpory bydlení mladých rodin. Plán s letošní palebnou kapacitou 650 milionů korun z dílny Ministerstva pro místní rozvoj včera schválila vláda. Počítá až s dvoumiliónovou půjčkou na byt či dům. Podle odborníků jde myšlenka programu proti jen týden starému záměru České národní banky zchladit hypoteční trh.

18.6.2018 | Napsali o nás

GOLEM FINANCE ve Střepinách na TV Nova

GOLEM FINANCE
Další díl pořadu Střepiny na televizi Nova byl věnován hypotékám a novým pravidlům pro posuzování příjmů, které začnou platit od 1. října letošního roku. Součástí reportáže byl i pohled Libora Ostatka, ředitele GOLEM FINANCE.

18.6.2018 | Napsali o nás

Lidovky.cz: Jakou máte šanci na hypotéku? Podívejte se na modelové příklady

Vojtěch Wolf, Lidové noviny
Získat půjčku na koupi většího bytu bude od října složitější. Na vlastní kůži to pocítí například úředník Petr, který bere měsíčně přes 20 tisíc korun čistého (27 tisíc hrubého). Rád by si pořídil dvoupokojový 70metrový byt v Brně za 3,4 milionu, ale patrně bude mít smůlu. A to i v případě, že má našetřených 665 tisíc korun (20 % z hodnoty nemovitosti), které musí složit, aby mohl úvěr dostat.

14.6.2018 | Napsali o nás

iDnes.cz: PŘEHLEDNĚ: Jakou hypotéku nově získá žadatel s platem 23 tisíc čistého?

Martin Petříček, MF Dnes
Strážci ekonomiky znovu šlápli na brzdu, pokud jde o hypoteční úvěry. Od října banky výrazněji zohlední příjmy žadatele při posuzování, zda mu půjčí peníze. Celková výše dluhu žadatele o hypotéku by nově neměla překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. Na splátku dluhu by měl žadatel vynakládat nejvýše 45 procent svého čistého měsíčního příjmu.

13.6.2018 | Napsali o nás

ČT: Na hypotečním trhu zřejmě přituhne. ČNB oznámí na úterním jednání změny, zasáhnou hlavně chudší rodiny

redakce České televize
Česká národní banka v úterý zřejmě ohlásí další zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték. Zatímco dosud se soustředila hlavně na to, jak velký podíl z ceny nemovitosti si lidé půjčují, tato stávající doporučení má doplnit i omezení výše splátky a úvěru v poměru k příjmu žadatele. Velký zájem o hypotéky v posledních letech vyvolaly nízké úrokové sazby. Jejich průměrná hodnota už ale také roste.

13.6.2018 | Napsali o nás

HN: ČNB omezila hypotéky: Splátky nesmí přesáhnout 45 procent měsíčního příjmu a zadlužení nemá převýšit devítinásobek ročního výdělku

Martin Jašminský, Hospodářské noviny
Od 1. října centrální banka zavádí dvě nová omezení. U nově poskytnutých hypoték bude vyžadovat, aby splátka dluhů nepřesáhla 45 procent čistého měsíčního příjmu a celkové zadlužení devítinásobek čistého ročního příjmu. Nadále také většina zájemců získá hypotéku nejvýše na 80 procent hodnoty pořizované nemovitosti. Brát si úvěr tak, že mi zbude 20 až 30 procent čistého příjmu, je holé hazardérství, řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

12.6.2018 | Tiskové zprávy

ČNB zpřísnila svá doporučení. Získat úvěr bude těžší

GOLEM FINANCE
Česká národní banka v souvislosti s publikací Zprávy o finanční stabilitě rozhodla o zavedení dalších dvou omezení v oblasti poskytování úvěrů. Od 1. října letošního roku bude kromě limitů LTV (poměr zástavní hodnoty nemovitosti vůči výši úvěru) sledovat i dodržování limitů pro posuzování zadluženosti žadatelů o úvěr. Jak se to projeví v dostupnosti hypoték?

6.6.2018 | Napsali o nás

HN: Nejtvrdší omezení hypoték přijde zřejmě už příští týden. Nové požadavky na výši příjmu zablokují úvěry na bydlení až třetině žadatelů

Hospodářské noviny, Olga Skalková
Banky, které HN oslovily, počítají s tím, že ČNB už příští týden zavede další zpřísňující podmínky pro žadatele o hypotéky. Má jít o tvrdší požadavky na výši příjmu. Podle bank to řadu klientů odřízne od možnosti získat úvěr na bydlení.

2.6.2018 | Napsali o nás

Očima expertů: Nová regulace. Dostat hypotéku bude zase těžší

Ondřej Tůma, Peníze.cz
Česká národní banka by opět ráda přitvrdila při regulaci hypoték. Z jejích dřívějších doporučení by se navíc mohla stát nařízení. Co tomu říkají odborníci?

30.5.2018 | Tiskové zprávy

9 z 10 klientů si bere hypotéku s fixací na 5 a více let

GOLEM FINANCE
Více než 90 % loni sjednaných hypoték mělo fixovanou sazbu na 5 a více let. Trend růstu popularity víceletých fixací je evidentní a to nejen v České republice. Co je důvodem a bude tento trend pokračovat i v dalších měsících a letech?

30.5.2018 | Napsali o nás

Deník: Ceny bydlení? Připomíná to situaci před krizí, varuje studií

Denisa Holajová
Ještě není tak špatně jako v roce 2008, ale v mnoha ohledech se tomu blížíme, upozorňuje zpráva odborníků z VŠE. Opět nastává doba, kdy hypotéka ve velkých městech „spolkne“ až 70 procent mzdy jednotlivce či 50 procent rozpočtu celé domácnosti.

24.5.2018 | Napsali o nás

HN: Rodiče mohou mladým pomoct s hypotékou ručením vlastním bytem

Olga Skalková, Hospodářské noviny
Podle průzkumu chce 42 procent mladých lidí pořízení vlastního bydlení financovat hypotékou. Podmínky budoucího vyjmutí ze zástavy nově garantuje Equa bank ve smlouvě. Banky běžně umožňují vyjmutí ze zástavy, když výše nesplacené hypotéky klesne na 80 procent zajištění.

18.5.2018 | Napsali o nás

HN: Vlastní bydlení se může stát v Česku doménou bohatých. ČNB připravuje další regulaci hypoték

Adam Váchal, Hospodářské noviny
ČNB se bojí realitní bubliny. Plánuje další regulaci hypoték. Ceny nemovitostí v Česku letí prudce nahoru, loni rostly dvouciferným tempem. Do banky si chodí půjčovat na bydlení méně lidí než před rokem, kdy prodeje hypoték překonaly všechny dosavadní rekordy.

16.5.2018 | Napsali o nás

HN: Byty po zpřísnění ČNB kupuje méně lidí než loni. I tak je počet a objem sjednaných hypoték druhý největší v historii

Olga Skalková, Hospodářské noviny
Objem a počet sjednaných hypoték v dubnu je druhý nejsilnější v historii. Průměrná sazba z nově poskytnutých hypoték za duben vzrostla na 2,51. Koncem letošního roku by se podle aktuálního odhadu Equa bank mohla pohybovat mezi 2,4 a 2,75 procenta.

14.5.2018 | Napsali o nás

Centrum News: V Brně rostou ceny bytů a chybí ty malé

Lenka Gregorová, Centrum News
Žijete v jihomoravské metropoli a poohlížíte se po novém bydlení? Plánujete se do Brna přestěhovat například za prací? Jaké jsou vaše aktuální možnosti na brněnském trhu s nemovitostmi?

10.5.2018 | Tiskové zprávy

Dostupnost bydlení je nejhorší za posledních 9 let

GOLEM FINANCE
Příjmy českých domácností loni vzrostly téměř o 4 procenta. Přesto dostáhnout na vlastní bydlení je čím dál těžší. Čím to?

4.5.2018 | Napsali o nás

E15: Zájem o předčasné splátky hypoték je mizivý

Vladan Gallistl, E15
Možnost splatit až čtvrtinu hypotéky mají klienti bank déle než rok. Příliš toho ale nevyužívají.

1-20/835 stránka: 1 ... [ ]