Dostupnost bydlení

Index dostupnosti bydlení vyjadřuje v %, kolik činí splátka hypotéky k čistým měsíčním příjmům domácnosti

Index návratnosti bydlení vyjadřuje kolikanásobek čistého ročního příjmu průměrné české domácnosti je třeba k pořízení bytu, jehož cena se rovná aktuálnímu cenovému průměru.

19.2.2019

Na splátku hypotéky již Češi vynakládají téměř 50 % příjmu

GOLEM FINANCE, REALITYČECHY.CZ
Z aktuálních statistik realitního portálu RealityČechy.cz vyplývá, že nabídkové ceny bytů v lednu meziročně rostly o 450 000 Kč. Kromě nemovitostí v posledních měsících rostly i úrokové sazby hypoték. Průměrná česká rodina by nyní při pořízení bytu o průměrné ceně 3,13 mil. Kč vynaložila na splátku hypotéky téměř 50 % svých čistých měsíčních příjmů.

10.1.2019

Růst cen bytů nekončí. Dostupnost bydlení se dál zhoršuje

GOLEM FINANCE, REALITYČECHY.CZ
Průměrná cena bytů před třemi měsíci překonala hranici 3 milionů korun a bohužel ani v prosinci se růst tohoto ukazatele nezastavil. Výsledkem je další zhoršení dostupnosti bydlení.

19.12.2018

Průměrný byt již vychází na 7násobek ročních příjmů

GOLEM FINANCE, REALITYČECHY.CZ
Růst cen bytů vysouvá zájemce o vlastní bydlení z velkých měst. Průměrná cena, za kterou jsou byty v ČR nabízeny, přesáhla 3 miliony Kč. Průměrnou českou domácnost vyjde pořízení bytu na 7násobek čistého ročního příjmu.

14.11.2018

Hypoteční sazby letí nahoru. Ceny bytů poprvé vystoupaly nad 3 miliony

GOLEM FINANCE, RealityČechy.cz
Hypoteční sazby i ceny bytů rychle rostou, což má fatální dopad na dostupnost vlastnického bydlení. Spolu s tím od října začaly platit i nová pravidla ČNB pro posuzování žádostí o úvěr. Množina lidí, kteří dosáhnou na vlastní bydlení, se tím vším rychle zmenšuje.

17.10.2018

Průměrná cena bytů atakuje 3milonovou hranici

GOLEM FINANCE, RealityČechy.cz
Nabídkové ceny bytů i nadále rostou. V září cena povyrostla o dalších 60 000 Kč na necelé 3 miliony. Růst cen nemovitostí v kombinaci se zdražujícími hypotékami uzavírají českým domácnostem cestu k vlastnímu bydlení.

11.9.2018

Sen o vlastním bydlení se vzdaluje

GOLEM FINANCE
Pořídit si vlastní bydlení je kvůli růstu cen nemovitostí a nyní i dalšímu růstu úrokových sazeb čím dál těžší. Navíc od října začne platit nové doporučení ČNB ohledně posuzování příjmu žadatelů o úvěr. Jak se všechny tyto faktory promítají v dostupnosti bydlení v ČR?

13.7.2018

Na hypotečním trhu se rozhořívá souboj o tržní podíly

GOLEM FINANCE
Hypoteční banky stojí na rozcestí. Zvýšení sazeb ČNB a opětovný růst sazeb na mezibankovním trhu by měl dle předchozích zkušeností předznamenat i postupné zvyšování hypotečních sazeb. Ovšem zatím se tak neděje a v případě některých bank sazby dokonce klesají. Jak to?

8.6.2018

Po dlouhé době sazby i ceny bytů mírně klesly

GOLEM FINANCE, REALITYČECHY.CZ
Nabídkové ceny bytů po 8 měsících poprvé meziměsíčně nerostly a o něco levnější byly i hypotéky. Průměrná cena bytů v květnu klesla o 20 000 Kč na 2,82 mil. Kč a průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů v meziměsíčním srovnání klesla o 1 desetinu procentního bodu na 2,54 %.

10.5.2018

Dostupnost bydlení je nejhorší za posledních 9 let

GOLEM FINANCE
Příjmy českých domácností loni vzrostly téměř o 4 procenta. Přesto dostáhnout na vlastní bydlení je čím dál těžší. Čím to?

11.4.2018

Ceny bytů rostly v 1. čtvrtletí o 15 %

GOLEM FINANCE
Největší meziroční nárůst nabídkových cen bytů vykazuje Olomoucký a Plzeňský kraj. Vzhledem k růstu cen nemovitostí a zdražování hypoték dochází k rapidnímu zhoršování dosažitelnosti vlastního bydlení. Na pořízení průměrného bytu vynaloží průměrná česká domácnost již 6,6násobek čistého ročního příjmu

14.3.2018

Byty se v průměru nabízejí za 2,78 mil. Kč. Loni to bylo o 400 000 korun méně

GOLEM FINANCE
Zatímco loni v únoru byla průměrná nabídková cena bytů v ČR 2,39 mil. Kč, letos to bylo o bezmála 400 000 Kč více. Spolu s růstem úrokových sazeb se jedná o smrtící koktejl, který se negativně podepisuje na dosažitelnosti vlastnického bydlení v České republice.

10.1.2018

Ceny bytů opět rostou. Na vlastní bydlení dosáhne čím dál míň lidí

GOLEM FINANCE, REALITYCECHY.CZ
Byty oproti loňsku podražily o 370 000 Kč. V průměru se nyní nabízejí za 2,66 mil. Kč. Sazby hypoték navíc meziročně stouply o půl procenta. Zatímco před rokem by česká domácnost dala na splátku hypotéky necelých 35 % svých čistých příjmů, nyní navzdory růstu mezd je to už skoro 42 procent.

12.12.2017

Rostou ceny bytů i úrokové sazby. Přístup k vlastnímu bydlení se dál zhoršuje

GOLEM FINANCE
Průměrná nabídková cena bytů u nás v listopadu vzrostla na 2,64 milionu Kč. Oproti loňsku tento ukazatel vzrostl o 370 000 Kč. Jak dlouho musí české domácnosti vydělávat na pořízení bytu a jak velkou část rodinného rozpočtu domácnostem slupne splátka hypotéky?

14.11.2017

Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano

GOLEM FINANCE
Prudký růst cen bytů se zastavil a s spolu se stagnací cen se stabilizovala i úroveň dosažitelnosti vlastního bydlení. Průměrnou českou domácnost nyní stojí pořízení bytu zhruba 5 – 6 násobek čistého příjmu, a pokud se rozhodne koupi financovat hypotékou, splátka spolkne necelých 40 % měsíčního rozpočtu. Co se však bude dít dál?

11.9.2017

Ceny bytů jsou zpět na květnových maximech

GOLEM FINANCE
Hypoteční sazby i ceny bytů po letní pauze opět mírně rostou. Zatímco loni česká domácnost vynaložila na splátku hypotéky 33 % svých příjmů, letos v srpnu už to bylo bezmála 40 %. Byty se nyní v průměru nabízejí za 2,6 mil. Kč.

15.8.2017

Ceny bytů opět rostou

GOLEM FINANCE
Ceny bytů po červnové korekci opět rostou. V meziročním srovnání jsou nyní o 20 procent výše, což v korunovém vyjádření znamená nárůst o 430 000 Kč. Aby si mohla průměrná česká domácnost pořídit byt v ceně 2,6 mil. Kč, musela by na něj spořit 6,5 roku a neutrácet za nic jiného.

11.7.2017

Růst cen bytů se po 9 měsících zasekl

GOLEM FINANCE
Ceny nemovitostí s menšími přestávkami rostou od roku 2012. Ovšem tempo růstu v posledních měsících vyráželo dech. Od začátku roku průměrná cena bytu vzrostla o více než 300 000 Kč. V červnu však došlo k drobné cenové korekci. Může tato změna znamenat obrat trendu vývoje cen nemovitostí?

10.4.2017

Hypotéky už koupi bytu nezlevní

GOLEM FINANCE
Vlastní bydlení je stále méně dostupnější, ukazují čerstvá data GOLEM FINANCE a portálu RealityČechy.cz. K růstu cen nemovitostí se totiž přidaly i zdražující hypotéky. Průměrná česká domácnost nyní na splátku úvěru vynakládá zhruba 37 % svých čistých příjmů.

13.2.2017

Byty zdražily meziročně o 10 %. Kde nejvíce?

GOLEM FINANCE
Ceny nemovitostí pokračují v růstu. Průměrná cena bytů vzrostla meziročně o 10 %. Největší růst aktuálně vykazuje Královehradecký kraj, kde ceny bytů rostou podle statistik GOLEM FINANCE a realitního portálu RealityČechy o desítky procent. Co je příčinou a jak se růst cen nemovitostí projevuje v dostupnosti bydlení?

9.1.2017

S dostupností bydlení to šlo loni z kopce

GOLEM FINANCE
Ceny nemovitostí dlouhodobě rostou. Nyní se k tomu přidal i růst úrokových sazeb hypoték a zatím to nevypadá, že by se na tom mělo něco změnit. Pořízení bydlení se stává stále finančně náročnější, což ostatně dokládají i indexy dostupnosti bydlení. Rok 2016 navzdory rekordně nízkým sazbám hypoték rozhodně nepatřil k nejlepším.

1-20/74 stránka: 1 [ ]