Splácíte hypotéku a zdá se vám, že měsíčně platíte moc, nebo že vás banka svými podmínkami zbytečně svazuje? Proč zůstávat tam, kde nejste spokojeni, a nejít za lepším? Nejen domov, ale i hypotéku lze přestěhovat (refinancovat). Pokud jste doposud bez problémů spláceli, konkurenční banky se o vás poperou.

Nejčastější důvody vedoucí k refinancování:  

 • nespokojenost s výší úrokové sazby
 • nevyhovující parametry produktu (doba splatnosti, mimořádné splátky)
 • nevyhovující typ produktu (koupě, výstavba)
 • nevyhovující typ úrokové sazby
 • potřeba vyvázání zástavy nemovitosti
 • potřeba vyvázání spoludlužníka

Pro koho se hodí?

Refinancování je vhodné pro klienty, kteří již hypotéku či jiný úvěr mají, nejsou spokojeni s jeho cenou nebo parametry. V praxi to probíhá tak, že klient novou hypotékou splatí předchozí závazek, a tím získá úvěr s výhodnějšími podmínkami. Refinancování může být využito i v situaci, kdy klienti chtějí spojit více úvěrů do jednoho a snížit si měsíční splátku (konsolidace více úvěrů).

Podmínkou poskytnutí je bezproblémové splácení předchozích závazků, které si banka jednoduše zkontroluje v bankovním registru dlužníků.

Příklad

Klient koupil v roce 2007 prostřednictvím řádného úvěru ze stavebního spoření stavební pozemek za 600 000 Kč a získal sazbu 4,59 %. Na pozemku postavil v roce 2008 dům za 2,5 milionu, z nichž 2 miliony financoval hypotékou na výstavbu s fixací na 3 roky a sazbou 5,69 %. V době refixace hypotéky má možnost oba úvěry sloučit do jednoho a konkurenční banka mu nabízí úvěr se sazbou 3,35 % a navíc možnost snížit si splácenou jistinu úvěru o sumu peněz uložených na běžném účtu.  

Tip: Využijte nabídky bezplatné konzultace a domluvte si schůzku s naším hypotečním specialistou. Najdete nás ve všech krajích České republiky

Cena

Nejnižších sazeb klienti dosahují právě u hypoték na refinancování. Banka má zájem klientovi nabídnout takové podmínky, aby měl důvod od stávající banky odejít. Zároveň je běžné, že u hypotéky na refinancování neplatíte poplatek za zpracování úvěru a většina bank se spokojí s původním odhadem nemovitosti. 

Výhody

 • odečitatelnost zaplacených úroků z úvěru od základu daně z příjmů, při splnění zákonných podmínek
 • nejnižší úrokové sazby a nízký poplatek za zpracování úvěru
 • jednoduchost produktu a zpracování
 • v určitých případech není nutné dokládat příjmy a zpracovávat nový odhad nemovitosti 

Nevýhody

 • banky neoznamují změnu sazby na další fixační období s dostatečným předstihem
 • administrativa spojená s přechodem ke konkurenční bance

Na co dát pozor?

Refinancování musí být realizováno ke konci fixace. Termín je stanoven stávající bankou a nová banka musí refinancovaný úvěr poslat na účet stávající banky striktně do tohoto termínu. Dalším důležitým termínem je datum, ke kterému musíte původní bance oznámit, že chcete úvěr doplatit, zpravidla to bývá 14 dní před koncem fixace. Z tohoto důvodu je u refinancování velmi důležité jednat včas.

Hypoteční makléř radí

 • refinancování bez sankčního poplatku je možné zrealizovat vždy ke konci doby fixace. V opačném případě banky předčasné splacení úvěru postihují vysokou sankcí, která přechod v podstatě znemožňuje. Zjistěte si, kdy vám končí období fixace 
 • zajímejte se o nabídku refinancování, i když nepředpokládáte přechod k jiné bance. Nabídku k refinancování je možné využít k dosažení nižší úrokové rovněž sazby u stávající banky (tzv. interní refinancování). Banka se snaží své zákazníky udržet, a pokud přijdete v období refixace úvěru s výhodnější nabídkou, vaše banka se bude snažit konkurenční nabídku dorovnat
 • pokud máte zájem o refinancování, zajímejte se o nabídky jiných bank několik měsíců dopředu. Můžete narazit na zajímavou akční nabídku. Hypotéku na refinancování je možné mít připravenou k čerpání několik měsíců dopředu. Nečekejte, až vám banka oznámí novou úrokovou sazbu, tato oznámení chodí většinou na poslední chvíli    

Potřebujete poradit s hypotékou?
Nebo se chcete podělit o zkušenost
s našimi službami a prací hypotečních
makléřů? Napište nám nebo zavolejte.


telefon [777 702 700] 777 702 700
mail []

required

required


 

Hypoteční makléř

Je nezávislý specialista na hypoteční financování a stavební spoření s vysokou, neustále aktuální, znalostí trhu.

Srovnání sazeb hypoték

1 rok2,48 %
3 roky2,58 %
5 let2,58 %
Variabilní2,69 %

Realitní magazín

Realitní magazín

Aktuální číslo ke stažení

Slovníček pojmů

Obvyklá cena budoucí

je cena, na kterou bude pravděpodobně oceněna stavba po kolaudaci jakožto zástava budoucího hypotečního úvěru.

Slovníček pojmů