Peníze.cz: Nová pravidla půjček: Dlužníkům pomůžou, poskytovatele úvěrů nepotěší

Datum: 1.10.2015
Autor: Ondřej Tůma, Peníze.cz
Připravovaný zákon zamává s trhem spotřebitelských i hypotečních úvěrů. Už brzy bude možné splatit hypotéku levněji, poskytovatelé půjček si budou muset dlužníky důkladněji prověřit a za pozdní splátky už nedostanete takový flastr jako dnes. To je jen pár z řady plánovaných změn.

Ministerstvo financí představilo návrh nového zákona o úvěru pro spotřebitele. Ten by měl na rozdíl od dnešního zákona o spotřebitelském úvěru pokrýt všechny typy spotřebitelských úvěrů – od klasických hotovostních půjček, přes kreditní karty, nákupy zboží na splátky až po hypotéky a další úvěry na bydlení. Hlavním cílem zákona je prý větší ochrana spotřebitele a také vyčištění trhu od nepoctivých poskytovatelů půjček.

Snadnější splacení hypotéky

Jedna z hlavních změn se týká předčasného splácení hypotečních úvěrů. Návrh ministerstva počítá s tím, že bude možné každý rok splatit až dvacet procent hypotéky bez jakékoli sankce i mimo termín fixace.

Mnohem výhodnější ale bude i situace, kdy se klient rozhodce splatit celou hypotéku naráz. Zatímco dosud se poplatek za předčasné splacení pohyboval kolem pěti procent ze zbylé částky za každý rok do konce fixace, pokud zákon projde, banky si budou moci naúčtovat pouze takzvané účelně vynaložené náklady. „Typicky se může jednat nejen o náklady na administrativní zpracování žádosti, ale i o náklady související s pořízením peněžních prostředků, které poskytovatel spotřebiteli půjčil. Poskytovatel musí za peníze, které spotřebiteli půjčí, někomu zaplatit. Může to být úrok a náklady na vydání hypotečních zástavních listů, úrok zaplacený jiné bance za mezibankovní půjčku nebo úrok placený klientům banky na jejich vkladech. U úvěrů na bydlení si poskytovatel takto obstarává prostředky obvykle na dobu fixace," vysvětluje Kateřina Vaidišová z oddělení vnějších vztahů a komunikace Ministerstva financí.

V praxi klient při úplném splacení hypotéky v době fixace může díky novým pravidlům ušetřit desetitisíce až statisíce korun. „V případě dvoumilionové hypotéky na dvacet let se sazbou 2,17 procenta a pětiletou fixací, u které se klient po třech letech rozhodl pro předčasné splacení, by dvacet procent zůstatku mohl splatit podle návrhu zákona bez poplatku a za zbývající část by bance zaplatil 28 038 korun. Oproti tomu nyní, kdy se poplatek pohybuje kolem pěti procent za každý rok do konce fixace, poplatek vychází na 140 191 korun. A to i v tomto případě počítáme s tím, že klient dvacet procent úvěru splatí bez sankce, protože řada bank tuto možnost už nabízí,“ vypočítává v modelovém příkladu pro Peníze.cz Luboš Svačina z makléřské společnosti Golem Finance.

Publikováno 30. 9. 2015 na portálu Peníze.cz Zdroj: http://www.penize.cz/spotrebitelske-uvery/304377-nova-pravidla-pujcek-dluznikum-pomuzou-poskytovatele-uveru-nepotesi