A.cz: Lidé s hypotékami už tolik neutíkají ke konkurenci. Trh táhnou skutečně nové úvěry

Datum: 18.9.2015
Autor: Jiří Hovorka, Aktualne.cz
Rok 2015 bude z pohledu nově sjednaných hypotečních úvěrů rekordní. Zatímco v dosud rekordním roce 2013 k tomu výrazně pomohly refinancované úvěry, letos jde skutečně o nové smlouvy. Bankám se totiž nyní více daří udržet si stávající klienty, pomáhají jim i rekordně nízké sazby.

Trh s novými hypotečními úvěry v Česku míří k novému rekordu. Oproti roku 2013, kdy k dosud nejvyšším číslům výrazně pomohlo refinancování, má letošní rok pro banky mnohem příjemnější podobu. Nárůst totiž táhnou skutečně nové úvěry.

„Refinancování dosáhlo svého rekordu v roce 2013, kdy podle našich odhadů tvořilo 36 procent z celkového objemu sjednaných hypoték. Loni už to bylo výrazně méně, kolem 22 procent, a letos to bude ještě méně,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance. Vychází přitom i ze statistik České národní banky, která právě kvůli výraznému podílu refinancovaných hypoték v roce 2013 začala tuto kategorii samostatně sledovat.

Pro refinancování se může dlužník rozhodnout, když mu končí fixační období hypotéky. Pokud dostane lepší nabídku od konkurence, může odejít od dosavadní banky a převést zbytek úvěru k jiné. Formálně jde o nový hypoteční úvěr, protože původní půjčka je splacena právě tím, co klientovi půjčí nová banka.

Odhad refinancování - článek Aktuálně.cz

Ostatek odhaduje, že objem refinancovaných hypoték sice letos meziročně vzroste o zhruba pět miliard korun na 38 miliard, ale díky prudkému růstu skutečně nových hypoték klesne podíl refinancovaných k dvaceti procentům. Zatímco před dvěma roky tedy jedna ze tří hypoték byla refinancovaná, letos je to jen jedna z pěti.

Lepší přístup a menší rozdíly

Důvodů je několik. Zjednodušeně řečeno se banky lépe naučily vážit si dosavadních klientů. A v době, kdy jsou úrokové sazby na rekordním minimu a rozdíly mezi nimi klesly, není změna pro klienty tak atraktivní jako dříve.

"Především jde o výsledek silného konkurenčního boje v kombinaci s investicemi bank do péče o vlastní klienty. Společně s tím, jak v posledních letech rostla ochota klientů při obnovách měnit banku, rostla motivace bank do těchto klientů investovat a nabídnout jim takovou úrokovou sazbu, se kterou budou spokojeni a nebudou mít ke změně důvod," říká Pavel Zúbek, mluvčí Komerční banky.

Druhým významným faktorem jsou podle něj rekordně nízké úrokové sazby. Lidem se tak nevyplatí kvůli malému rozdílu v nabízené úrokové sazbě měnit banku při konci fixace.

Jako příklad uvádí klienta s průměrnou výší hypotečního úvěru. Pokud přejde ke konkurenci kvůli sazbě nižší jen o desetinu procentního bodu, klesne mu měsíční splátka jen v řádu desetikorun. "Roční úspora zdaleka nemusí překročit částku 1000 korun, a přitom jen zápis zástavního práva ve prospěch nové financující banky na katastru nemovitostí přijde klienta na 1000 korun," vypočítává Zúbek.

Posun na trhu potvrzuje také Ostatek. "Čisté refinancování, překlopení úvěru z banky do banky, už prakticky neděláme. Pokud na refinancování dojde, musí mít přechod k jiné bance vždy nějaký pádný důvod a přidanou hodnotu například v podobě sloučení více úvěrů nebo v získání nové služby, jako je možnost mimořádné splátky zdarma, kterou stávající banka neumí," upřesňuje.

Publikováno 17.9.2015 na portálu Aktuálně.cz http://zpravy.aktualne.cz/finance/lide-s-hypotekami-uz-tolik-neutikaji-ke-konkurenci-trh-tahno/r~dcd61082588911e5b440002590604f2e/