HN: Sazby u hypoték narazily na své dno. Nahoru však půjdou jen velmi pomalu

Datum: 11.9.2015
Autor: Jiří Hovorka, Aktualne.cz
Hypoteční trh zažívá rekordní rok, banky letos prodají rekordní objem hypotečních úvěrů. Za rekordem mířily už v prvním pololetí, na jeho konci ale ještě přišel výrazný impulz pro všechny, kteří uvažují o pořízení bydlení na úvěr. Dvě ze tří největších bank oznámily zdražení a ceny nemovitostí navíc rostou.


I když Hypoteční banka i Komerční banka minimální nabízené sazby v půlce června zvedly u běžně nabízených fixací o 0,1 procentního bodu, na lidi zafungovaly novinové titulky ohlašující ve zkratce obrat na trhu hypoték.

Nepomohlo ani to, že už tehdy analytici a experti z trhu mírnili negativní emoce − zdražování rozhodně nebude skokové, rychlé a na podzim, kdy začne hlavní "hypotéková sezona", mohou banky přijít s novými akčními nabídkami.

V červnu banky, které své prodeje reportují do statistik Fincentrum Hypoindexu, prodaly hypoteční úvěry za 19,7 miliardy korun, což bylo o miliardu více než v červnu roku 2007, který byl do té doby rekordní. Také v červenci byl s objemem 17,441 miliardy zájem vysoce nadprůměrný.

Hypoteční trh tak míří k rekordu. Ten zatím drží rok 2013 s objemem úvěrů 155,8 miliardy korun při 95 834 poskytnutých hypotékách. Letos za prvních sedm měsíců již bylo poskytnuto 60 477 hypoték za 108,12 miliardy. Ve stejné části rekordního roku 2013 to přitom bylo 54 313 hypoték v objemu 88,4 miliardy korun. Druhá polovina roku navíc bývá silnější než první.

Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v červenci nepatrně vzrostla na 2,08 procenta z předchozího historického minima 2,05 procenta. Šlo o první nárůst po roce a půl.

Tržní sazby u delších splatností, od kterých banky odvíjejí ceny hypoték, se od jarních minim zvedly. Například cena peněz u nejběžnější, pětileté hypotéky se nyní pohybuje kolem 0,7 procenta, to je zhruba dvojnásobek proti půlce dubna.

"Ceny hypoték vzhledem k vývoji tržních sazeb své dno již s velkou pravděpodobností našly, nicméně jejich další růst bude velmi pozvolný. Jednak vzhledem k samotnému vývoji již zmíněných sazeb, které za poslední dva měsíce vesměs stagnují, jednak také kvůli vysoké konkurenci na bankovním trhu," odhaduje další vývoj Jakub Seidler, hlavní analytik ING Bank.

V září se ke svým konkurentům přidala také Česká spořitelna. Rovněž ona zvedla sazby u nejčastěji nabízené hypotéky s pětiletou fixací o 0,1 procentního bodu na 2,09 procenta. Nabídkové sazby už v předchozích týdnech mírně zvedly i další banky, například UniCredit Bank nebo Wüstenrot hypoteční banka.

Další obrat a plošné zlevňování na podzim, kdy vypukne hlavní konkurenční boj, analytici nečekají. "Zlevnění hypoték vidím spíš pro vybrané skupiny klientů," říká Libor Ostatek, šéf společnosti Golem Finance. Podle něj ho mohou čekat například lidé, kteří si berou velké, mnohamilionové úvěry, nebo ti, kterým ho dá banka jako bonus při nákupu dalších služeb.

Na podzim banky zpravidla přicházejí s celou řadou akčních nabídek. Vzhledem k tomu, že velkou část poplatků spojených s hypotékou již banky ze svých sazebníků vyřadily, na řadu může přijít poplatek za odhad ceny nemovitosti, který se v cenících bank pohybuje zhruba od nuly do 6000 korun.

"U dvoumilionové hypotéky s 20letou splatností a pětiletou fixací znamená odpuštění poplatku ve výši 5000 korun ekvivalent zhruba desetiny procenta z úrokové sazby, což při stávající vyrovnanosti nabídek bank dokáže s pořadím cenově nejvýhodnějších bank výrazně zahýbat," vypočítává Ostatek.

HN: Jak se liší hypoteční nabídky bank?

Publikováno 10. 9. 2015 v Hospodářských novinách a na portálu iHNed.cz http://archiv.ihned.cz/c1-64574340-sazby-u-hypotek-narazily-na-sve-dno-nahoru-vsak-pujdou-jen-velmi-pomalu