ČRo: Češi často berou koupi bytu jako investici. Nebydlí v něm, raději ho pronajímají

Datum: 19.8.2015
Autor: Jitka Hanžlová, Český rozhlas
Lidé v České republice stále častěji kupují byty a domy jako investici. Nechtějí v nich bydlet, pouze je pronajímat. Může za to současné oživování ekonomiky a s tím spojený růst hypoték. Banky v červnu registrovaly rekordní příliv smluv, kdy sjednané hypotéky dosahovaly téměř 20 miliard korun.

„Je vidět, že hodně poptávka roste v Praze. Staví se teď menší byty, které se dobře pronajímají, například 2+1, 2+kk,“ říká analytik Luboš Svačina.  

Podle odhadů developerů je ze všech deseti koupených malých bytů 7 určených jako investice, což znamená, že chce majitel byt pronajímat. 

Před dvěma lety měli kupující motivaci investovat zhruba v deseti procentech případů, dnes je to v 30 procentech nákupů bytů. 

„Ideální je kupovat v Praze, protože tam je dostatečná poptávka po bytech. Koupím garsonku za zhruba 1 a půl milionu. Garsonka v Praze se pronajímá za 7 a půl tisíce měsíčně, to znamená více než 5procentní výnos na investici,“ vysvětluje ředitel realitní společnosti Ekospol Evžen Korec. 

V Praze by podle odhadů developerů mělo do konce roku najít nového majitele až 7 tisíc bytů. Zájem je hlavně o širší centrum města. 

Kvůli opětovnému nárůstu cen pražských bytů je ale z investičního hlediska lepší začít se rozhlížet jinde – například v Brně, Hradci Králové a Plzni. Zajímavá jsou větší města s dobrými pracovními příležitostmi nebo vysokými školami. Studenti totiž často hledají ubytování mimo koleje. 

V České republice také roste zájem o byty v proslulých rekreačních lokalitách, jako jsou Krkonoše či Lipno.  

Odvysíláno v Českém rozhlase a publikováno na stránkách rozhlas.cz dne 18.8.2015 http://www.rozhlas.cz/zpravy/domaciekonomika/_zprava/cesi-casto-berou-koupi-bytu-jako-investici-nebydli-v-nem-radeji-ho-pronajimaji--1523521