Hypotéky zdražují. Index úrokových sazeb opět nad třemi procenty

Datum: 6.8.2013
Autor: GOLEM FINANCE
Ze statistik společnosti GOLEM FINANCE vyplývá, že fixní úrokové sazby hypoték po dlouhé řadě měsíců opět začaly růst. Index GOFI70, který s velkou mírou úspěšnosti predikuje vývoj respektovaného ukazatele HYPOINDEX, v červenci vzrostl o 9 setin procentního bodu, čímž se opět vyhoupl nad hranici 3 procent. Variabilní sazby zůstávají beze změny.

Průměrné úrokové fixní sazby hypoték začaly po dvou měsících stagnace pozvolna růst. Podle aktuálních statistik průměrná nabídková úroková sazba hypotečních úvěrů do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti – Index GOFI70 – v červenci meziměsíčně vzrostla o 9 setin procentního bodu na 3,06 %, čímž se po dvou měsících opět dostala nad hranici 3 %. Poslední takto znatelný nárůst sazeb jsme zaznamenali v prosinci 2010.

Podobně jsou na tom také další sledované kategorie. Hypotéky do 85 % LTV v meziměsíčním srovnání tentokrát podražily o 8 setin procentního bodu na 3,17 %. A o 7 setin vzrostl také index hypoték poskytovaných na plnou zástavní hodnotu - Index GOFI100, jehož aktuální hodnota činí 4,33 %.

V meziročním srovnání jsou však nyní sazby stále ještě o bezmála půl procentní bod níže. Loni touto dobou totiž banky nabízely hypotéky do 70 % LTV za 3,50 % (GOFI70). Hodnoceno současnou optikou téměř neuvěřitelně potom vypadá srovnání se situací před 4 lety, kdy hodnota základního indexu dosahovala 5,62 % a v případě 100% hypoték jsme se dokonce pohybovali nad 6,5 procenty, jak ilustruje následující graf. Historicky nejvyšších hodnot však sazby dosáhly  v srpnu 2008, tehdy ukazatel Hypoindex vystoupal na 5,82 %.

 Úrokové sazby hypoték - červenec 2013

Vedle fixních sazeb dlouhodobě monitorujeme také vývoj průměrných nabídkových úrokových sazeb hypoték s variabilní úrokovou sazbou. Ty po několika měsících pozvolného růstu nyní vykazují stagnaci na úrovni 2,50 procenta. Výsledkem je další pozvolný nárůst rozdílu mezi fixními a variabilními sazbami, který aktuálně činí 0,56 %.

Rozdíl mezi fixní a variabilní sazbou

Sazby porostou i v srpnu

Z právě zveřejněných dat jednoznačně vyplývá, že v případě hypoték banky v předchozích měsících již dosáhly úrokového dna. Příčinou nárůstu sazeb je podle našeho názoru zvýšení ceny peněz na mezibankovním trhu, ze kterého především menší banky čerpají likviditu na profinancování poskytovaných úvěrů. Srpen proto podle našeho názoru přinese další mírný nárůst sazeb a uvidíme, jak budou banky reagovat na konci prázdnin, kdy pravidelně začíná podzimní hypoteční sezóna a roste konkurenční tlak na ceny.

Banky opět zkříží meče na podzim

Podle našeho názoru bude klíčové, jakou strategii zvolí Hypoteční banka, která podle dat Ministerstva pro místní rozvoj ztratila v druhém čtvrtletí pozici jedničky na trhu a zda upřednostní návrat na ztracenou pozici nebo dá přednost vyšší marži i za cenu části nových obchodů. Pokud půjde HB do boje, tak bude následovat i ČS a KB, což by mohlo stlačit sazby opět k hranici 3 %, těžko však již bude dosaženo historických minim z předchozího měsíce.

Klientům zvažujícím pořízení vlastního bydlení prostřednictvím hypotéky proto doporučujeme podat si žádost o úvěr za současných příznivých podmínek, případně využít některé z možnosti rezervace úrokové sazby. Bližší informace, jak využít stávající situace rekordně nízkých sazeb ve svůj prospěch, získáte u našich hypotečních makléřů. 

Zdroj: GOLEM FINANCE, banky, www.hypoindex.cz