Průlom. Sazby hypoték klesly pod tři procenta

Datum: 31.5.2013
Autor: GOLEM FINANCE
Z aktuálních statistik společnosti GOLEM FINANCE vyplývá, že průměrná nabídková úroková sazba hypoték klesla v průběhu května pod 3 procenta, když index nabídkových sazeb zakončil uplynulý měsíc na 2,97 %. Nikdy v historii nebyly úrokové sazby takto nízko.

Index GOFI70 odrážející vývoj nabídkových úrokových sazeb hypoték do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) v průběhu května klesl z 3,02 % na 2,97 %, čímž dosáhl dalšího historického rekordu. Nikdy v minulosti nebyly sazby hypoték tak nízko. V porovnání se stejným obdobím loňského roku jsou nyní nabídkové sazby o více než půl procentního bodu níže a v porovnání s květnem 2009 jsou hypotéky levnější o více než 2,5 procenta. Tehdy banky tento typ hypotéky v průměru nabízely se sazbou 5,61 %. A další meziměsíční zlevnění vykázaly rovněž hypoteční úvěry s vyšším poměrem LTV. Tzv. 100% hypotéky mohli klienti v květnu získat v průměru se sazbou 4,26 %. Přitom ještě loni v květnu hodnota indexu dosahovala 4,99 %.

Nositeli poklesu indexů fixních sazeb v tomto měsíci byly především Fio banka, GE Money Bank, Oberbank a v rámci akční nabídky sazbu směrem dolů upravila také Sberbank.

 Vývoj úrokových sazeb hypoték - květen 2013

Pokles průměrných sazeb zaznamenal po několikaměsíční pauze také index variabilních úrokových sazeb (GOFI 70 VAR), který odráží úpravu sazeb ze strany Fio banka a GE Money Bank a jeho aktuální hodnota meziměsíčně klesla o 4 setiny procentního bodu na 2,57 %. Výsledkem je další přiblížení fixních a variabilních sazeb, jejichž rozdíl v tuto chvíli dosahuje necelých 0,4 procenta, jak naznačuje následující graf. Ač v blízké budoucnosti neočekáváme nárůst variabilních sazeb, vzhledem k velmi malému rozdílu mezi fixními a variabilními sazbami, většině klientů doporučujeme úrokovou sazbu fixovat na 3 nebo 5 let. 

Rozdíl mezi fixní a variabilní sazbou hypoték - květen 2013

Na 3 procenta půjde i HYPOINDEX

Květen byl měsícem akčních nabídek, což se bezpochyby projeví ve vývoji ukazatele HYPOINDEX, který v polovině června zveřejní informaci, za kolik si klienti hypotéky v květnu opravdu sjednávali. Vzhledem k vysoké míře korelace zmíněného ukazatele s naším indexem nabídkových sazeb (GOFI70) a přispěním výše uvedených faktorů očekáváme, že již v následujícím měsíci průměrná úroková sazba reálně poskytovaných hypoték bude atakovat 3procentní hranici.

Budoucí vývoj úrokových sazeb hypoték

Bankám se s pokračující ekonomickou recesí a poklesem zájmu o podnikatelské a investiční úvěry stále více zmenšuje prostor pro umístění přebytečné likvidity, takže hypotéky díky relativní bezpečnosti budou pro bankéře i nadále prioritou. I přesto, že cena peněz na mezibankovním trhu v průběhu května vzrostla, pokračující konkurenční boj s velkou pravděpodobností neumožní bankám toto aktuální zdražení zdrojů promítnout do cen hypoték. Ty budou podle našeho názoru díky pokračujícím akcím i v červnu mírně klesat.

Svou roli v tomto odhadu poklesu hraje i refinancování, neboť přetahování bank o klienty s ověřenou platební historií umožnuje bankám v tomto specifickém segmentu stlačit rizikovou marži a se sazbou jít do dříve nemyslitelných pásem. 

Zdroj: GOLEM FINANCE, www.hypoindex.cz, ČNB