Dostupnost bydlení - duben 2013

Datum: 28.5.2013
Autor: GOLEM FINANCE, www.RealityČechy.cz
Úrokové sazby hypoték padají a prolomení 3procentní hranice na dosah. Výsledkem je další zlepšení dostupnosti bydlení až na úroveň historického rekordu. Průměrná česká domácnost nyní vynaloží na splátku hypotéky méně než 30 % svého čistého měsíčního příjmu.

Index dostupnosti bydlení (IDB)

Index dostupnosti bydlení (všechny byty, celá ČR, 70 % LTV) v měsíci dubnu klesl z 29,9 % na 29 %.

Index 85% LTV klesl z hodnoty 30,3 % na 29,5 %.

Index 100% LTV vzrostl z hodnoty 33,4 na 32,4 %.

Index dostupnosti bydlení, který vyjadřuje, jak velkou část příjmu domácnosti vynaloží průměrná česká domácnost na splátku hypotéky, během dubna klesl o 0,9 procentního bodu, čímž prolomil rekord z listopadu loňského roku (29,6 %). Příčinou poklesu indexu a tím zlepšení dostupnosti bydlení je v některých regionech mírný pokles cen bytů, ale klíčovou roli v tomto měsíci sehrál výrazný propad úrokových sazeb hypoték, které ve všech měřených kategoriích zlevnily minimálně o desetinu procentního bodu. Meziročně je nyní index dostupnosti bydlení o bezmála 3,5 procentního bodu níže. 

 Index dostupnosti bydlení - duben 2013

Ke zlepšení dostupnosti došlo v drtivé většině regionů, přičemž největší meziroční zlepšení dostupnosti bydlení vidíme v Jihomoravském kraji (r/r - 6,1 p.b.), Zlínském (r/r -3,3 p.b.) a Středočeském (r/r -3 p.b.). Jedinou výjimkou je Královehradecký kraj, kde díky výraznému nárůstu cen nemovitostí je v tuto chvíli finanční dostupnost bydlení horší, než ve stejném období loňského roku. Průměrné ceny bytů zde meziročně vzrostly z 1,56 mil. Kč na 1,68 mil. Kč a i díky tomu se Královehradecký kraj v tomto měsíci dostal dokonce před Jihomoravský kraj, který v nelichotivém žebříčku regionů s nejhorší dostupností bydlení díky brněnským cenám realit dlouhodobě obsazoval druhou pozici.

Mezi regiony s dlouhodobě nejlepší dostupností bydlení i nadále patří Vysočina, Moravskoslezský kraj a především Ústecký kraj. Statisticky tamním domácnostem splátka hypotéky v tuto chvíli ukrajuje z rodinného rozpočtu necelých 13 procent.

Index návratnosti bydlení (INB)

Meziměsíční zlepšení vykazuje i index návratnosti bydlení, který vyjadřuje, kolikanásobek čistého ročního příjmu musí průměrná česká domácnost vynaložit na pořízení bytu v předem definovaném standardu. Podle těchto statistik došlo v dubnu ke zkrácení návratnosti bydlení z 4,43 na 4,35 roku.

Index návratnosti bydlení - duben 2013

Mezi regiony s nejlepší návratností bydlení dlouhodobě patří Ústecký kraj, Moravskoslezský kraj a Vysočina. Na opačném konci je potom Jihomoravský kraj, Královehradecký a Praha.

Úrokové sazby hypoték

V uplynulém měsíci došlo k vyostření konkurenčního boje na trhu hypoték a úvěry dále zlevnily.

Hypotéky s 5letou fixací a 70% LTV: Průměrná nabídková úroková sazba hypoték do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) oproti březnu klesla o celou desetinu a aktuálně činí 3,02 %. V porovnání s loňským dubnem jsou nyní sazby o více než půl procenta níže. Loni touto dobou index dosahoval hodnoty 3,62 %.

vyvoj-urokovych-sazeb-hypotek---duben-2013.png

Fixace na 5 let, 85% LTV: Průměrná nabídková sazba hypoték do 85 % zástavní hodnoty nemovitosti v dubnu klesla o 10 setin procentního bodu z 3,30 % na 3,20 %.

Fixace na 5 let, 100% LTV: Největší propad sazeb v průběhu posledních několik měsíců vykazují 100% hypotéky, tento typ úvěru v dubnu banky v průměru nabízely již se sazbou 4,29 %. Přitom ještě na začátku letošního roku hodnota příslušného indexu činila 4,74 % a vypadalo to, že banky začnou v případě tohoto typu produktu šroubovat cenu pozvolna vzhůru. Obrat nastal s rozhodnutím Hypoteční banky, která 100 % hypotéky na přelomu ledna a února výrazně zlevnila a konkurence se začala postupně přidávat.

Pro srovnání s indexem reálných cen: Vzhledem k vysoké míře korelace mezi indexem nabídkových sazeb GOFI 70 a respektovaným ukazatelem HYPOINDEX, očekáváme, že se i dubnový Hypoindex bude následovat vývoj indexu GOFI 70 a výrazně se přiblíží hranici 3 procent.

Po krátké přestávce hypotéky už dva měsíce v řadě zlevňují a vzhledem k novinkám, s kterými banky přišly na přelomu měsíce, to vypadá, že pokles fixních sazeb bude pokračovat i v nadcházejícím měsíci, takže s velkou pravděpodobnosti dojde k dalšímu pozitivnímu posunu v míře dostupnosti vlastnického bydlení. 

Ceny bytů, realitní trh

Ceny nemovitostí aktuálně reagují na zvýšenou jarní poptávku, která se projevila na růstu cen bytů všech kategorií. Za poslední měsíc si nejvíce připsaly ke své hodnotě byty 1+1.  Jejich nabídkové ceny byly o 2,56 % vyšší než před měsícem. Nárůst zaznamenala také nejvyhledávanější kategorie 2+1, která si připsala za poslední měsíc 0,92 %. Nejmenší meziměsíční nárůst byl u velkých bytů 3+1, které jsou nyní dražší o 0,2 % oproti minulému měsíci. Spojení poklesu cen nemovitostí za posledních pět let s nízkými úrokovými sazbami hypotečních úvěrů se stále podepisuje na velmi dobré dostupnosti bydlení. Zvýšenou poptávku po nemovitostech aktuálně vnímají realitní makléři nejen u zájemců o vlastní bydlení, ale také u investorů. U bytů patří k nejvyhledávanějším investicím kategorie 2+1. Naopak nejméně se zajímají investoři o velké byty 3+1 a větší. Z pohledu lokality stále vedou velká univerzitní města.