Sazby hypoték padají. Prolomení 3procentní hranice na dosah

Datum: 7.5.2013
Autor: GOLEM FINANCE, www.RealityČechy.cz
Pokles úrokových sazeb hypoték pokračoval i v dubnu, jak vyplývá z aktuálních statistik společnosti GOLEM FINANCE. Index GOFI, který s vysokou úspěšností předpovídá vývoj respektovaného ukazatele Hypoindex, v dubnu klesl na 3,02 %. Dostupnost vlastního bydlení se díky snížením sazeb dále zlepšuje.

V uplynulém měsíci došlo k vyostření konkurenčního boje na trhu hypoték a úvěry dále zlevnily. Průměrná nabídková úroková sazba hypoték do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) oproti březnu klesla o celou desetinu a aktuálně činí 3,02 %. V porovnání s loňským dubnem jsou nyní sazby o více než půl procenta níže. Loni touto dobou index dosahoval hodnoty 3,62 %. Vzhledem k vysoké míře korelace mezi indexem nabídkových sazeb GOFI 70 a respektovaným ukazatelem HYPOINDEX, očekáváme, že se i dubnový Hypoindex výrazně přiblíží hranici 3 procent.

vyvoj-urokovych-sazeb-hypotek---duben-2013

Největší propad sazeb v průběhu posledních několik měsíců vykazují 100% hypotéky, tento typ úvěru v dubnu banky v průměru nabízely již se sazbou 4,29 %. Přitom ještě na začátku letošního roku hodnota příslušného indexu činila 4,74 % a vypadalo to, že banky začnou v případě tohoto typu produktu šroubovat cenu pozvolna vzhůru. Obrat nastal s rozhodnutím Hypoteční banky, která 100 % hypotéky na přelomu ledna a února výrazně zlevnila a konkurence se začala postupně přidávat.

Zatímco v případě fixních sazeb úroky v uplynulém měsíci drtivá většina bank snižovala, v případě variabilních sazeb je situace jiná. Na jednu stranu svou Převratnou hypotéku zlevnila UniCredit Bank, v opačném směru se však pohybovaly ceny Raiffeisenbank a mBank. V součtu tedy index variabilních sazeb (GOFI VAR 70) meziměsíčně vzrostl o 5 setin procentního bodu na 2,61 %, přičemž na dubnovému nárůstu se částečně podílela také GE Money Bank, u které se naplno projevila technická změna ve struktuře úrokového sazebníku.

Všechna uvedená čísla jsou však pouze statisticky vypočteným průměrem nabídkových cen všech 15 bank působících na českém trhu. V praxi je však reálně možné získat hypotéku s úrokovou sazbou hluboko pod 3 %. Při jednání o sazbě vždy záleží na bonitě klienta, hodnotě zástavy a vyjednávacích schopnostech žadatele, popř. hypotečního makléře, který klienta v jednání s bankou zastupuje.

Hypotéky si ukrajují stále méně

Nízké úrokové sazby a příznivý vývoj cen bytů v tomto měsíci opět zlepšily dostupnost bydlení v ČR. Index dostupnosti bydlení, který vyjadřuje, jak velkou část celkového čistého příjmu vynaloží průměrná česká domácnost na splátku hypotéky, klesl na 29 % a oproti loňskému dubnu je o tři a půl procentního bodu níže. Z regionálního pohledu potom největší meziroční zlepšení dostupnosti bydlení vidíme v Jihomoravském kraji (r/r - 6,1 p.b.), Zlínském (r/r -3,3 p.b.) a Středočeském (r/r -3 p.b.).

Index dostupnosti bydlení - duben 2013

Podobné trendy vykazuje také index návratnosti bydlení, který vyjadřuje, kolikanásobek čistého ročního příjmu potřebuje česká domácnost na pořízení bytu v předem definovaném uspořádání. V případě tohoto indexu nyní došlo ke zkrácení statistické lhůty návratnosti bydlení z 4,43 na 4,35 roku. Dlouhodobě nejlepší návratnost bydlení vykazují Ústecký kraj a Vysočina. Na druhém konci potom figuruje Praha a Královehradecký kraj, který se v tomto měsíci dokonce dostal před Jihomoravský kraj, který v nevděčném žebříčku díky brněnským cenám realit dlouhodobě bránil druhou pozici.

Index návratnosti bydlení - duben 2013

Z pohledu dostupnosti bydlení jsou aktuální ceny bytů ve spojení s nízkými sazbami úvěrů na bydlení velmi dobrou zprávou. Dostupnost bydlení je na výborné úrovni a nic nenasvědčuje tomu, že by se měla situace v dalších měsících dramaticky změnit.

Zdroj: GOLEM FINANCE, www.RealityČechy.cz, www.hypoindex.cz, Český statistický úřad