Konkurenční boj se opět rozhořívá. Hypotéky zlevňují

Datum: 8.4.2013
Autor: GOLEM FINANCE, www.RealityČechy.cz
Průměrné nabídkové úrokové sazby hypoték po dvouměsíční pauze opět klesají a v březnu prolomily další historická minima, čímž otevřely prostor pro další zlepšení dostupnosti bydlení. Z chování bank je zřejmé, že dočasně doutnající konkurenční boj se s jarními akcemi opět začíná rozhořívat.

Fixní sazby klesají. Nejvíce zlevňují 100% hypotéky

V uplynulém měsíci největší meziměsíční propad zaznamenaly hypoteční úvěry do 100 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV), které oproti únoru zlevnily o 21 bazických bodů a v součtu od začátku roku hodnota indexu klesla již o více než čtvrt procentního bodu. O pokles indexu se největší měrou zapříčinila Komerční banka, Wüstenrot hypoteční banka a především Sberbank, která během března tento typ hypoték zlevnila o celý 1 procentní bod.

Hodnota indexu GOFI 70, jehož vývoj s velkou úspěšností predikuje směřování respektovaného ukazatele HYPOINDEX, v uplynulém měsíci klesla o 3 setiny procentního bodu a zakotvila na 3,13 %. Jediným indexem, který v březnu zaznamenal meziměsíční nárůst, je index variabilních úrokových sazeb, kde se projevila úprava cenové strategie na straně GE Money Bank.

Průměr variabilních sazeb se v březnu tedy opět přiblížil fixním sazbám a rozdíl mezi nimi v současnosti činí necelých 0,6 %, čímž variabilní sazby podle našeho názoru částečně ztrácí na atraktivitě. Ač v blízké budoucnosti neočekáváme nárůst plovoucích sazeb, klientům ve většině případů doporučujeme úrokovou sazbu zafixovat na 3 nebo 5 let. 

 Vývoj úrokových sazeb hypoték březen 2013

Podtrženo, sečteno úrokové sazby hypoték v březnu dosáhly dalšího historického minima. Mezi faktory, které se podílely na březnovém poklesu sazeb, jsou startující jarní akční nabídky, agresivnější cenová politika menších bank, ale také technické změny, které byly způsobeny úpravou struktury sazebníků části bank (KB, GE).

Banky se sice drží trochu zpátky a vyčkávají, jak se vyvine situace kolem poplatků za správu hypotéky, ale už nyní je z dosud dostupných dat zřejmé, že pokles fixních sazeb bude pokračovat i v měsíci dubnu a indexy s nižším LTV se přiblíží na dosah 3% hranice. Co se týče reálné nabídky variabilních sazeb, tak očekáváme stagnaci či mírný pokles sazeb, nicméně index průměrných cen v dubnu pod vlivem změn v GE ještě mírně povyroste. 

Všechna uvedená čísla jsou však pouze statisticky vypočteným průměrem nabídkových cen všech 15 bank působících na českém trhu. V praxi však rozhodně nejsou výjimkou úvěry se sjednanou úrokovou sazbou hluboko pod třemi procenty. Při jednání o sazbě vždy záleží na bonitě klienta, hodnotě zástavy a vyjednávacích schopnostech žadatele, popř. hypotečního makléře, který klienta v jednání s bankou zastupuje.

Index dostupnosti bydlení opět prolomil 30procentní hranici

Nízké úrokové sazby v kombinaci s poklesem cen bytů způsobují, že dostupnost bydlení se v současnosti pohybuje na nebývale příznivých úrovních. Index dostupnosti bydlení, který vyjadřuje, jak velkou část svých příjmů vynaloží průměrná česká domácnost na splátku hypotéky, po třech měsících pozvolného růst tentokrát poklesl na hodnotu 29,9 %, čímž po 4 měsících opět prolomil 30procentní hranici.    

 Index dostupnosti bydlení - březen 2013

Mezi regiony s dlouhodobě nejlepší dostupností bydlení patří Vysočina, Moravskoslezský kraj a především Ústecký kraj. Statisticky tamním domácnostem splátka hypotéky v tuto chvíli ukrajuje z rodinného rozpočtu 13,7 procenta. Výrazný pokles indexu a tím i pokles zatížení rozpočtů domácnosti v uplynulém měsíci zaznamenal také Jihočeský a Liberecký kraj.

V Ústeckém kraji stačí na pořízení bytu 2 roční příjmy

Meziměsíční zlepšení vykazuje i index návratnosti bydlení, který vyjadřuje, kolikanásobek čistého ročního příjmu musí průměrná česká domácnost vynaložit na pořízení bytu v předem definovaném standardu. Podle těchto statistik došlo v březnu ke zkrácení tohoto ukazatele 4,56 na 4,43 roku. Mezi regiony s nejlepší návratností bydlení rovněž patří Moravskoslezský kraj, Vysočina a Ústecký kraj. Na opačném konci je potom Jihomoravský kraj, Královehradecký a Praha.

Index návratnosti bydlení - březen 2013

Z pohledu dostupnosti bydlení jsou aktuální ceny bytů ve spojení s nízkými sazbami úvěrů na bydlení velmi dobrou zprávou. Dostupnost bydlení je na výborné úrovni a nic nenasvědčuje tomu, že by se měla situace v dalších měsících dramaticky změnit.

Zdroj: GOLEM FINANCE, hypoindex, www.realitycechy.cz, Český statistický úřad (ČSÚ)