Sazby roztávají. Dostupnost bydlení nikdy nebyla lepší

Datum: 6.8.2012
Autor: GOLEM FINANCE, www.RealityČechy.cz
Hypotéky vlivem nejrůznějších akčních nabídek a vzájemného soupeření bank v červenci opět zlevnily. Hypotéku s pětiletou fixací nyní banky nabízejí za 3,50 %. Navíc klienti další tisícikoruny mohou ušetřit na snížených poplatcích za vyřízení nebo správu úvěru. Nikdy v historii nebyla finanční dostupnost vlastnického bydlení na lepší úrovni. V Praze si hypotéky poprvé ukousnou z příjmů domácností méně než polovinu.

Průměrná úroková sazba hypoték s 5letou fixací a 70% LTV (GOFI 70) v průběhu července poklesla o 2 setiny procentního bodu na 3,50 %, což znamená dosažení dalšího historického minima. V porovnání se stejným obdobím loňského roku jsou nyní sazby o 0,67 procenta níže, neboť v červenci 2011 hypotéky se stejnými parametry banky nabízely v průměru  za 4,17 %. Obdobný trend, tedy meziměsíční pokles, jsme zaznamenali také v případě hypoték do 85 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV), které oproti červnu zlevnily o 4 setiny procentního bodu na 3,62 % a levnější jsou i 100% hypotéky, jejichž průměrná úroková sazba klesla na 4,95 %.  

Vyvoj-urokovych-sazeb-hypotek-cervenec-2012

Nabídkové a reálné sazby hypoték

Průměrná úroková sazba skutečně poskytnutých hypoték podle serveru hypoindex.cz v červnu klesla z 3,68 na 3,61 procenta. Vzhledem k vývoji nabídkových úrokových sazeb a zejména indexu GOFI 70, který vykazuje vysokou míru korelace s ukazatelem HYPOINDEX a pro měsíc červen signalizoval v dvouměsíčním předstihu sazbu 3,62 %, očekáváme, že HYPOINDEX během 2 měsíců (července a srpna) překoná své minimum z prosince loňského roku a prolomí hranici 3,56 %.

Hypotéky zpřístupňují vlastnické bydlení

Kromě úrokových sazeb pokles cen vykazují také byty. Průměrná cena bytů (všechny kraje ČR, všechny kategorie bytů) během uplynulých 7 měsíců klesla o více než 100 tisíc korun. Vzájemná interakce nízkých úrokových sazeb a klesajících cen nemovitostí společně vytváří výborné podmínky pro pořízení vlastního bydlení.

Index dostupnosti bydlení (IDB), který měří, jak velkou část příjmů domácnosti spolkne splátka hypotečního úvěru, klesl v případě 85% hypotéky meziměsíčně o 6 desetin procentního bodu na 28,2 % (celá ČR). V Praze, kde si hypotéky ukrajují z příjmů domácností největší díl, nyní domácnost poprvé vynaloží na splátku hypotéky odpovídající průměrné ceně bytu (3,36 mil. Kč) méně než polovinu svého čistého měsíčního příjmu.

 

Index návratnosti bydlení (INB) v červenci poklesl (všechny byty, celá ČR) ze 4,07 let na rovné 4 roky. Přeloženo z řeči čísel tento posun znamená, že k uhrazení průměrné ceny bytu nyní stačí české domácnosti 4násobek ročního čistého příjmu. Přitom ještě loni v červenci se index návratnosti bydlení pohyboval na úrovni 4,4 let.

dostupnost-bydleni-regiony        Poznámka: zelené sloupce znamenají meziměsíční zlepšení, červené zhoršení, modré stagnaci

V následujících měsících očekáváme, že sazby dosáhnou svého nového dna a budou spíše stagnovat. Jedinou výjimkou jsou variabilní úrokové sazby, kde očekáváme, že se v druhé polovině prázdnin projeví snížení základních úrokových sazeb ČNB, o kterém centrální bankéři rozhodli na sklonku června. Dostupnost bydlení podle našich odhadů se udrží na stávajících úrovních minimálně po celé 3. čtvrtletí 2012.

Zdroj: GOLEM FINANCE, s.r.o., RealityČechy.cz