Hypotéky v roce 2008 očima Hypotečního makléře

Datum: 5.1.2009
Pokud se však na vývoj objemu poskytnutých hypoték podíváme ve tříletém horizontu, není pokles objemu v roce 2008 nutné vnímat pesimisticky. Rok 2007 je třeba vnímat jako rok extrémní, ve které se protnulo několik důležitých faktorů, které způsobily extrémní nárůst objemu. Jednalo se o vliv navýšení DPH na stavební práce, extrémně příznivý ekonomický růst, rostoucí ceny nemovitostí.

Pokud se však na vývoj objemu poskytnutých hypoték podíváme ve tříletém horizontu, není pokles objemu v roce 2008 nutné vnímat pesimisticky. Rok 2007 je třeba vnímat jako rok extrémní, ve které se protnulo několik důležitých faktorů, které způsobily extrémní nárůst objemu. Jednalo se o vliv navýšení DPH na stavební práce, extrémně příznivý ekonomický růst, rostoucí ceny nemovitostí. Informace o globální finanční krizi byly v zárodku a začaly působit až v průběhu roku 2008, což mělo dopad právě na poslední čtvrtletí loňského roku. Nelze tedy rozhodně, alespoň prozatím, hovořit o hypoteční krizi, případně propadu. Ano, v posledním čtvrtletí loňského roku došlo k redukci a omezení některých podmínek hypotečního úvěrování. Důsledkem je omezení některých rizikovějších parametrů ve vazbě na nemovitost (100% hypotéka) a ve vazbě na klienty (hypotéky bez prokazování příjmu, nižší bonita). Jedním ze základních trendů loňského roku byl nárůst důvěry klientů k externím partnerům bank. Společnost GOLEM FINANCE s.r.o., specializovaný Hypoteční makléř, zpracovala v loňském roce více než 1800 hypoték a úvěrů v celkovém objemu 2,6 mld. Kč, což bylo o 33% více než v roce 2007.

¨

Zdroj: MMR, GOLEM FINANCE s.r.o., celkový objem (Total) je součtem dat MMR a bank nevykazujících MMR své hypoteční výsledky, kde pracujeme s kvalifikovaným odhadem (Nové banky). Objemy HVB, ŽIBA, eBanka jsou součástí objemů nástupnických bank.