Hypoteční sazby již nerostou tak rychle

Datum: 3.1.2019
Autor: GOLEM FINANCE
Hypotéky již nezdražují tak rychle jako v předchozích měsících. Průměrná nabídková sazba nejčastěji poskytovaných úvěrů vzrostla v prosinci meziměsíčně o 6 setin procentního bodu. Vzhledem k vývoji sazeb na mezibankovním trhu není vyloučeno, že některé banky přistoupí v lednu nebo v únoru ke snížení sazeb.

Hypotéky již nezdražují tak rychle jako v předchozích měsících. Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů v pásmu LTV 0- 70 % v prosinci vzrostla meziměsíčně o 6 setin procentního bodu na 3,11 %. Oproti předchozím dvěma měsícům, kdy průměr rostl o 11 resp. 19 setin p.b. je vidět zpomalení tempa růstu.

vývoj úrokových sazeb hypoték - prosinec 2018 

Podobné je to i v případě ostatních sledovaných kategoriích, včetně úvěrů nad 80 % LTV. Index GOFI 85 meziměsíčně vzrostl o 7 setin na 3,58 %. 

Předchozí rychlé zvyšování sazeb souviselo s růstem sazeb ČNB a růstem sazeb na mezibankovním trhu. V prosinci již ČNB ponechala sazby beze změny a sazby na mezibankovním trhu v posledních 2 měsících znatelně klesají - oproti konci října jsou až o 0,5 p.b. níže. 

„Tlak na růst sazeb komerčních úvěrů se tedy výrazně zmenšil, takže nyní očekáváme stabilizaci sazeb. Vzhledem k tomu, že leden a únor bývají obvykle obchodně slabšími měsíci, je možné, že některé banky podpoří prodej hypoték (akční) nabídkou se sníženou úrokovou sazbou. V období všeobecného růstu sazeb by taková nabídka určitě měla potenciál upoutat pozornost klientů,“ komentuje aktuální situaci Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.