Průměrný byt již vychází na 7násobek ročních příjmů

Datum: 19.12.2018
Autor: GOLEM FINANCE, REALITYČECHY.CZ
Růst cen bytů vysouvá zájemce o vlastní bydlení z velkých měst. Průměrná cena, za kterou jsou byty v ČR nabízeny, přesáhla 3 miliony Kč. Průměrnou českou domácnost vyjde pořízení bytu na 7násobek čistého ročního příjmu.

Ceny bytů v listopadu pokračovaly v růstu. Podle dat portálu RealityČechy.cz se u nás byty v listopadu nabízely v průměru za 3,09 mil. Kč. Meziměsíčně tak došlo k nárůstu o 60 000 Kč. Oproti loňskému roku průměrná cena v listopadu vzrostla o 450 000 Kč.

CENY BYTŮ LISTOPAD 2018

Dle metodiky indexu návratnosti bydlení, který poměřuje průměrnou cenu bytů a průměrný čistý příjem českých domácností, vyjde nyní byt českou rodinu na 7,12násobek jejich čistých příjmů. Poprvé v historii tento index vystoupal nad hodnotu 7. 

 INDEX NÁVRATNOSTI BYDLENÍ LISTOPAD 2018

Index nahoru táhne především Praha, kde INB vystoupal již na více než 11násobek. Ve zbývajících krajích není situace tak dramatická - INB se zde pohybuje od 2,5 do 7,5 násobku - ale i tak se rozhodně nedá hovořit o ideálním stavu. Mediánově nyní průměrný byt vychází zhruba na 5,5 čistého ročního příjmu.INDEX NÁVRATNOSTI BYDLENÍ LISTOPAD 2018 - KRAJE ČR

„I v regionech jsou hodnoty indexu na rekordních hodnotách a někdy i dvojnásobku pokrizové úrovně roku 2010. Obrat ve vývoji cen bytů by mohl nastat v příštím roce v důsledku snížené dostupnosti úvěrového financování, ale těźko v tuto chvíli předjímat, skutečný dopad regulativních opatření ČNB se projeví nejdříve v 1. čtvrtletí 2019. Detailnější statistiky vám poskytneme na vyžádání,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.                            

 

Zdroj: GOLEM FINANCE, RealityČechy.cz, Český statistický úřad