Průměrná cena bytů atakuje 3milonovou hranici

Datum: 17.10.2018
Autor: GOLEM FINANCE, RealityČechy.cz
Nabídkové ceny bytů i nadále rostou. V září cena povyrostla o dalších 60 000 Kč na necelé 3 miliony. Růst cen nemovitostí v kombinaci se zdražujícími hypotékami uzavírají českým domácnostem cestu k vlastnímu bydlení.

Průměrná cena bytů vzrostla v září meziměsíčně o dalších 60 000 Kč a jen o pár tisícikorun zůstala pod hranicí 3 milionů korun. V meziročním srovnání cenový průměr českých bytů vzrostl o 440 000 Kč. Loni v září se byty prodávaly v průměru za 2,55 mil. Kč. Z regionálního pohledu největší meziroční nárůst vykazuje Vysočina (y/y +20 %) a Ústecký kraj (y/y + 32%), kde průměrné ceny vzrostly na 1,97 mil. Kč (Vysočina) resp. 981 000 Kč (Ústecký kraj).

 Vývoj ceny bytů - září 2018

Celorepublikový Index návratnosti bydlení (poměr mezi průměrnou cenou bytů a průměrným čistým příjmem české domácnosti) díky růstu cen meziročně vzrostl z 6,11 na 6,97. Průměrná česká domácnost tedy nyní vynaloží na koupi průměrného bytu necelý 7násobek svých čistých ročních příjmů. Přitom loni v září to byl 5,7násobek. Alarmující je nejen absolutní hodnota indexu, ale i rychlost jeho růstu. Útěchou může být skutečnost, že celorepublikové statistiky jsou významnou měrou zkresleny cenami nemovitostí v Praze a Brně. Mediánově dle regionů nyní poměr mezi cenou bytů a ročními příjmy domácností se pohybuje okolo 5,6násobku čistých ročních příjmů, jak ilustruje následující graf.

Vývoj indexu návratnosti bydlení - září 2018

Rychlý meziroční nárůst vykazuje i Index dostupnosti bydlení, který krom ceny bytů a příjmů českých domácností zohledňuje také cenu hypotečního financování. Průměrná česká domácnost nyní při úrokových sazbách kolem 2,6 % vynaloží na splátku hypotéky rovnající se průměrné ceně bytu (2,99 mil. Kč) 44,7 % svých čistých měsíčních příjmů. Loni v září to přitom bylo ještě necelých 38 %. I zde jsou statistiky zkresleny dvěmi největšími městy. Mediánově dle regionů se střední hodnota pohybuje na úrovni 36,2 %.

Vývoj indexu dostupnosti bydlení - září 2018

Optimální podmínky pro pořízení bydlení byly v roce 2016, kdy ceny nemovitostí byly ještě na příznivé úrovni a úrokové sazby klesly na minimum. Od roku 2016 došlo k celkem rapidnímu zhoršení dostupnosti bydlení a tento trend bohužel zatím ještě nekončí. Úrokové sazby porostou a plošný obrat ve vývoji cen nemovitostí rovněž neočekáváme. I když regionálně už jsou patrné v cenách bytů určité signály o možné cenové korekci. K meziročnímu poklesu cen došlo v září v Jihočeském kraji.      

Zdroj: RealityČechy.cz, GOLEM FINANCE, ČSÚ