HN: Hypoteční horečka pokračuje, v květnu si Češi půjčili rekordních 21 miliard. Bojí se, že později na hypotéku nedosáhnou

Datum: 22.6.2017
Autor: Olga Skalková, Hospodářské noviny
V květnu si Češi sjednali v bankách hypotéky za více než 21 miliard korun. To je podle ukazatele Fincentrum Hypoindex letošní rekord. Zájem o hypotéky zatím nezchladilo ani to, že od dubna platí přísnější podmínky pro jejich poskytování. Na začátku roku přitom odborníci čekali, že trh s hypotékami právě proto letos klesne až o pětinu.

Navzdory tomu, že podmínky pro získání hypoték se od dubna zpřísnily, Češi si na koupi bytu či domu půjčují peníze nadále ve velkém. V květnu jim banky poskytly přes 21 mi­liard, což je podle ukazatele Fincentrum Hypoindex letošní rekord. Na začátku roku přitom odborníci čekali, že trh s hypotékami letos klesne až o pětinu.

Od dubna se totiž Česká národní banka snaží víc zabrzdit hypoteční horečku, která v zemi graduje poslední dva roky. Ekonomice se daří, hypotéky výrazně zlevnily, ceny nemovitostí šly naopak nahoru − a ČNB se bojí, že by lidé v případě horších časů mohli mít problémy úvěry splácet. Bankám proto na jaře naordinovala řadu zpřísňujících doporučení. Například že lidé musí mít naspořeno víc peněz než dříve, většinou alespoň pětinu hodnoty nemovitosti.

To zájemce o hypotéku nijak neodrazuje. Od ledna si už lidé napůjčovali 96 mi­liard − to je o 13 miliard více než v loňském rekordním roce. Na hypotékách už Češi dluží skoro bilion korun.

Podle realitních makléřů, které HN oslovily, zájem o úvěry neustává z toho důvodu, že Češi se bojí, že hypotéky brzy začnou podražovat. Zatím se úrokové sazby drží velmi nízko: průměr byl v květnu 2,03 procenta, jen o 0,26 procentního bodu více, než bylo rekordní minimum z konce loňska.

Lidé, kteří nemají naspořeno dost peněz, aby na hypotéku podle nových pravidel dosáhli, si k ní podle odborníků stejně umějí najít cestu. "Lidé mají velkou důvěru v ekonomiku a nebojí se, že přijdou o zaměstnání a budou mít problémy se splácením. Jen polovina klientů má dost vlastních peněz, aby koupi nemovitosti dofinancovala ze svého. Další čtvrtina je sežene od příbuzných a ta zbývající čtvrtina si bere úvěr od stavební spořitelny," řekl Libor Ostatek, šéf makléřské společnosti Golem Finance.

ČNB se shánění chybějících peněz pomocí stavebních spořitelen nebo jiných úvěrů nelíbí. Ale pokud si člověk tyto peníze půjčí jinde než u banky, kde žádá o hypotéku, je pro centrální banku složité takový postup rychle odhalit. A dotyčnou banku potrestat, třeba navýšením kapitálových rezerv. To znamená, že banka by musela dát část peněz stranou a nesměla je půjčovat.

Vysoký zájem o hypotéky také přiživuje skutečnost, že do sněmovny se nedávno dostala novela zákona o ČNB. Její pomocí chce centrální banka dosáhnout toho, aby se její doporučení stala vymahatelnými zákonem. Pak by bylo mnohem složitější pravidla obcházet. Nejde přitom jen o zmíněný požadavek na vlastní úspory, ale ČNB by mohla určovat, i kolik si lidé mohou půjčit vzhledem ke svému příjmu.

Podle Josefa Rajdla z Fincentra může hypoteční boom zastavit právě až tento zákon. "ČNB sice může do bank chodit na kontroly a nařídit zvýšení kapitálových rezerv těm, které její doporučení obcházejí. Je to ale běh na delší dobu. Bez zákonných pravomocí bude tlak centrálních bankéřů na banky omezený," prohlašuje Rajdl.

Návrh novely se však ve sněmovně zadrhl. Šance, že by ho poslanci schválili ještě do říjnových voleb, je velmi malá. "Je obava, že pro lidi, kteří nemají vysoké příjmy, bude obtížné se k hypotéce dostat. Pozměňovací návrhy míří mimo jiné i na rodiny s dětmi, pro které by nově nastavená pravidla zhoršila šanci na hypotéku," řekl během projednávání šéf rozpočtového výboru sněmovny Václav Votava (ČSSD).

Podle šéfa makléřské firmy Hyposervis Milana Ročka se ale trh s hypotékami ochladí i bez zmíněného zákona. "V květnu si ještě brali hypotéky lidé, kteří se pro koupi nemovitosti rozhodli před několika měsíci a svůj záměr chtěli uskutečnit za každou cenu. Takových lidí už je ale vzhledem k růstu cen realit méně," uvedl Roček.

Ceny bytů rostou nejen v Praze, kde se nabídka extrémně zmenšuje kvůli velké poptávce a nedostatku nových bytů. V hlavním městě vyrostla průměrná nabídková cena nového bytu meziročně téměř o čtvrtinu, uvedla společnost Deloitte. "A růst cen pokračuje i v regionech," řekl Ostatek ze společnosti Golem Finance.

Publikováno 21. 6. 2017 na portálu iHNed.cz

https://archiv.ihned.cz/c1-65775800-hypotecni-horecka-pokracuje-cesi-dluzi-uz-bilion-korun-boji-se-ze-pozdeji-na-hypoteku-nedosahnou