CN.cz: Úroky zdražují, i tak je o hypotéky zájem

Datum: 26.5.2017
Autor: Lenka Gregorová, CentrumNews.cz
Češi mají stále zájem o hypotéky, přestože úroky letí neustále vzhůru. Ve třetím měsíci letošního roku dosáhla průměrná úroková sazba na 1,95 %.

Podle údajů Fincentrum Hypoindex je první čtvrtletí roku 2017 silnější než počátek roku loňského. Od ledna do března si letos zřídilo hypotéku 28 466 zákazníků bank. Jejich objem přesáhl 57,6 miliard korun, o necelých 12,5 miliard více než v loni. A rostou i průměrné výše hypoték, která letos dosáhla 2,034 milionu korun.

Situaci na hypotečním trhu ovlivňuje nejen omezující doporučení ČNB, podle kterého banky nemají poskytovat hypotéky s LTV vyšší než 90 % a v kategorii od 80 % do 90 % LTV smějí poskytnout jen 15 % z celkového objemu nových úvěrů, ale i ukončení intervence proti české koruně. Regulace se dotkly i financování investičních bytů. V tomto případě může banka půjčit pouze 60 % zástavní hodnoty nemovitosti. To podle odborníků i nadále povede k pozvolnému růstu sazeb. Vliv bude mít i případné schválení připravované novely o ČNB. Za tohoto stavu totiž může nastat i situace, že valná část českých domácností na hypoteční úvěr ani nedosáhne „Nové podmínky znamenají, že část zájemců už na hypotéky nedosáhne.

Rýsuje se tak nepříjemná situace především pro zaměstnané s průměrnými platy, kteří žijí ve velkých městech. Je to také příklad Brna. Ceny nemovitostí jsou tu daleko vyšší než ve zbytku republiky – pro zájemce o vlastní bydlení je tím těžší našetřit požadovaný základ. Kdo tedy chce řešit nedostatek vlastních financí úvěrem, měl by reálně zvážit své možnosti splácet a popřípadě si s žádostí pospíšit,“ vysvětlil Alexej Veselý, ředitel společnosti Trikaya.

Podle posledních průzkumů navíc limity nastavené Českou národní bankou nekopírují poptávku a o úvěry, kterými klienti mohou splatit více než 80 % ceny pořizované nemovitosti, je mnohem větší zájem než mohou banky dle regulací vyplatit a začíná jich být nedostatek. A tím pádem opět rapidně ovlivňují zdražování hypoték s vysokým LTV. „Rychlost vyčerpání limitu 15 % ukazuje, že podle reálného odhadu 50 % lidí musí financovat nad 80 % LTV, neboť nemají vlastní prostředky,“ říká Libor Ostatek z Golem Finance.

Publikováno 25. 5. 2017 na portálu CentrumNews.cz

http://www.centrumnews.cz/uroky-zdrazuji-i-tak-je-o-hypoteky-zajem