HN: Rekordnímu počtu Čechů končí fixace hypoték, banky se o ně poperou. Úroky porostou pomaleji, než se čekalo

Datum: 27.5.2017
Autor: Olga Skalková, Hospodářské noviny
Původní odhady, že letos hypotéky znatelně podraží, se nakonec nemusí vůbec potvrdit. Může za to konkurenční boj bank, které se nadále přetahují o klienty. Jen s tím rozdílem, že už nejde o nové úvěry jako dřív, ale o získávání starších hypoték od jiných bank. Právě těch, kteří už hypotéku mají, se výhodnější podmínky týkají. Lidí, jejichž hypotéce končí smluvená úroková sazba - a tedy mohou bezplatně odejít za lepší nabídkou jinam - je rekordně. Jen letos a příští rok se taková možnost otevírá zhruba polovině všech klientů s hypotečním úvěrem, podle analýzy společnosti Golem Finance je to téměř 300 tisíc lidí.

Původní odhady, že letos hypotéky znatelně podraží, se nakonec nemusí vůbec potvrdit. Navzdory novým omezením, kvůli nimž měly úrokové sazby jít vzhůru, se razantnější zdražování nekoná. Může za to konkurenční boj bank, které se nadále přetahují o klienty. Jen s tím rozdílem, že už nejde o nové úvěry jako dřív, ale o získávání starších hypoték od jiných bank. Právě těch, kteří už hypotéku mají, se výhodnější podmínky týkají.

Ještě nikdy nebylo v Česku tolik lidí, jejichž hypotéce končí smluvená úroková sazba − a tedy mohou bezplatně odejít za lepší nabídkou jinam. Jen letos a příští rok se taková možnost otevírá zhruba polovině všech klientů s hypotečním úvěrem, podle analýzy společnosti Golem Finance je to téměř 300 tisíc lidí.

Banky to vědí a právě na tyto klienty se nejvíce zaměří. "Hypotéky jsou pro banky stále velmi významný byznys. Prostor pro získávání nových klientů se ale zmenšuje," potvrzuje hlavní investiční stratég společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Připomíná fakt, že nových hypoték už banky tolik prodávat nebudou, protože v posledních měsících začala platit přísnější doporučení ČNB. Například že lidé musí mít naspořeno víc než dřív.

Podle šéfa Golem Finance Libora Ostatka to budou právě starší úvěry, díky nimž průměrný úrok nepůjde nahoru tak rychle. A to i když ČNB ve druhém pololetí zvýší kvůli stoupající inflaci své sazby, které určují cenu úvěrů. "Úrokové sazby u hypoték zřejmě dál porostou. Větší konkurenční tlak ale způsobí, že banky se mezi sebou budou přetahovat o refinancování hypoték pomocí nižších sazeb," říká.

V dubnu byla průměrná sazba podle ukazatele Fincentrum Hypoindex, který sleduje všechny hypotéky prodané v daném měsíci, těsně nad dvěma procenty. Rekordní minimum z konce loňského roku bylo jen o čtvrt procentního bodu nižší.

Na klienty s končící úrokovou sazbou se hodlají zaměřit zejména menší banky. Chtějí snížit podíl hlavní trojice na hypotečním trhu: Hypoteční banka, Česká spořitelna a Komerční banka mají dohromady téměř 80 procent.

"Předpokládám, že letos podstoupí novou fixaci sazby hypotéky celkově za 250 mi­liard korun. To je suma, o kterou můžeme soupeřit s ostatními bankami," říká v rozhovoru pro HN šéf Monety Money Bank Tomáš Spurný. Jde zhruba o třetinu celkové částky, kterou Češi na hypotékách splácejí. "Všichni budou překvapeni, jak významně budeme růst," prohlašuje Spurný z Monety, která na konci loňska měla na trhu hypoték podíl jen půldruhého procenta.

Na přetahování starších hypoték se soustředí i další menší banky, jako třeba Sberbank nebo Fio banka. Například Air Bank ze skupiny PPF dokonce prodává hypotéky jen lidem, kteří si k ní dluh na bydlení převedou odjinud − a úplně nové hypotéky vůbec nenabízí.

Trojice největších bank se do boje o starší hypotéky také zapojila. Jde jí však především o to, aby klienty neztratila. "Je to spíš tichý boj. Nechtějí možnost refinancování veřejně příliš rozdmýchávat. Tím si chrání i portfolio svých klientů," říká Ostatek z Golem Finance.

Kampaně na přetahování klientů nejsou vidět tolik jako třeba u spotřebitelských úvěrů. Banky ale potvrzují, že když k nim někdo přejde od konkurence, dají mu nižší sazbu než u úplně nové hypotéky. "Klient, který už hypotéku dobře splácel, je méně rizikový. Proto dostává nižší sazbu," potvrzuje mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek.

V loňském roce banky Čechům napůjčovaly na hypotékách nejvíc peněz v historii − přes 220 miliard. "Pokud budou chtít udržet vysoké objemy prodejů jako loni, může se stát, že refinancování se pro ně stane důležitějším," říká mluvčí Equa bank Markéta Dvořáčková.

Naráží na to, že ve sněmovně nyní leží zákon, který má centrální bance dát účinnější nástroje, jak tvrdší pravidla pro prodej hypoték vymáhat. Půjde třeba o vyšší nároky na příjem žadatele. Poslanci ale chtějí, aby se to netýkalo právě refinancovaných hypoték. I u nich ČNB žádá, aby se považovaly za nové úvěry. To by řadě lidí znemožnilo, aby přešli za lepším úrokem jinam.

Publikováno 26. 5. 2017 na portálu iHNed.cz

https://archiv.ihned.cz/c1-65744080-hypoteky-budou-zdrazovat-pomaleji-nez-se-ocekavalo-urokove-sazby-drzi-na-uzde-boj-bank-o-klienty