"Růst cen vidíme, ale z celorepublikového pohledu ho považujeme za přiměřený," řekl Jan Sadil, šéf Hypoteční banky. Ředitel poradenské společnosti Golem Finance Libor Ostatek souhlasí s tím, že na realitním trhu bublina nevznikla. Upozorňuje ale na poměrně dynamický růst cen v Praze a Brně. "Stojí za úvahu se tím teď zabývat," uvedl Ostatek.

Ten, kdo si bude chtít koupit byt, bude muset od dubna lépe plánovat, protože ne na všechny zájemce o hypotéku se dostane. "Hypotéky v pásmu 80 až 90 procent hodnoty nemovitosti tvoří 30 až 40 procent nových obchodů. Tím, že nám ČNB od dubna dovolí nejvýše 15 procent takových hypoték, bude mít polovina těchto úvěrů nejistý osud," míní Sadil.

Ostatek upozorňuje na to, že při průměrné ceně bytu v Praze 5,5 až šest milionů korun je i pro dobře vydělávající domácnost velkou výzvou naspořit pětinu kupní ceny ještě předtím, než si hypotéku vůbec bude možné vzít. Drásalová připomněla, že kupující od listopadu nově platí také čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti. "To je další poměrně značná částka, kterou bude muset klient hradit také z vlastních zdrojů," řekla.

Účastníci debaty se shodli, že pro Čechy půjde o významnou změnu situace. "Mít vlastní zdroje bude jednoznačně hlavním tématem pro všechny zájemce o hypotéku. A bude to téma i pro poradenské společnosti. Vysvětlujeme klientům, že tak snadno hypotéku na svůj vysněný byt nedostanou, a popisujeme jim, jaká mohou být rizika. Ale lidem je to relativně jedno," říká Ostatek.

Naráží tím na situaci, kdy klient bude chtít dofinancovat koupi nemovitosti jiným úvěrem. Tato možnost je sice v rozporu s doporučeními ČNB, ale banky i finanční poradci upozorňují, že tomu mohou těžko zabránit. "Klientům vysvětlujeme, že stoprocentní financování nemovitosti z úvěrů není dobré. Zvlášť když dofinancují hypotéku dražším nebankovním úvěrem. Zbytečně pak riskují, že se dostanou do dluhové pasti. Ale když se klienti do nějaké nemovitosti zamilují, pořídí si ji, ať už s námi, nebo bez nás," uvedla Drásalová.

Samostatnou kapitolou je budoucí postup bank při poskytování hypoték nad 80 procent hodnoty nemovitosti. Už nyní jsou takové úvěry dražší než hypotéky pod 80 procent. "Neočekáváme jejich razantní zdražení. Půjde o zhruba 0,2 až 0,3 procentního bodu. Zásadní také bude odhad hodnoty nemovitosti. Ne vždy je totožný s kupní cenou," uvedla Drásalová. Vyjde-li odhad hůř, bude to pro klienta znamenat výrazně více vlastních zdrojů.

Pokud jde o samotné úrokové sazby hypoték, účastníci debaty žádný zásadní zvrat nečekají. "Pokud se úroky na trhu pohybují blízko nuly, můžeme hovořit i o nízkých sazbách hypoték. Myslím si, že to ještě nějakou dobu vydrží," uvedl Sadil. Bankám podle něj nevadí ani to, že jsou sazby nyní níže než inflace: "Zdroje si opatřujeme v době, kdy hypotéky poskytujeme. Naši pozici máme proto velmi bezpečnou." Podle Ostatka jsou sice ceny hypoték už za svým dnem, ale zájem domácností výrazněji oslabí až poté, co sazby překročí tři procenta.

Publikováno 28. 3. 2017 na portálu iHNed.cz

https://archiv.ihned.cz/c1-65674310-tematem-cislo-jedna-budou-letos-vlastni-penize-k-hypotece