M.cz: Jak ověřit, zda poradce splňuje nová zákonná pravidla?

Datum: 21.3.2017
Autor: Veronika Doskočilová, Měšec.cz
Ještě donedávna platilo, že ten, kdo chtěl zprostředkovávat úvěry, musel splnit pouze několik základních podmínek. V bance zažádal o identifikační číslo, prošel základním školením a mohl úvěry zprostředkovat. To už ale neplatí.

Na základě nového zákona o spotřebitelském úvěru, který vstoupil v platnost 1. prosince 2016, musí takový zprostředkovatel splnit mnohem více. Musí získat oprávnění od České národní banky, přičemž registrace je zpoplatněna. Následně musí mít sjednáno pojištění odpovědnosti a složenou odbornou zkoušku. Nejzazší termín pro absolvování zkoušky je listopad 2018.

Nová pravidla jsou docela solidní síto na nezkušené poradce a nebankovní poskytovatele úvěrů. Síto, které jednak prověří, jestli to poradce myslí se zprostředkováním vážně a dá určitý předpoklad, že poradce úvěrům skutečně rozumí, říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE.

Pokud si budete chtít ověřit, jestli finanční poradce, který vám nabízí své služby, už splňuje tato přísnější pravidla, prověřte si jej přes webovou stránku České národní banky. Podle jména a případně i podle identifikačního čísla poznáte, jestli již tento konkrétní finanční zprostředkovatel vstoupil do registru zprostředkovatelů, a tedy splnil všechny zákonné náležitosti.

Publikováno 20. 3. 2017 na portálu Měšec.cz

https://www.mesec.cz/aktuality/jak-overit-zda-poradce-splnuje-nova-zakonna-pravidla/