M.cz: I stavební spořitelny měly dobrý rok. Zaměřují se na nezajištěné úvěry

Datum: 23.2.2017
Autor: Gabriela Hájková, Měšec.cz
Stavebním spořitelnám se minulý rok dařilo. Celkový objem sjednaných úvěrů v lednu dosáhl 4,75 miliard korun, což je o 41 % více než v loňském roce. Za celý minulý rok uzavřely 403 259 nových smluv (meziročně o 8 %více) o stavebním spoření a poskytly úvěry za 50,6 mld. Kč (meziročně o 3,5 % více).

Podle Luboše Svačiny z Golem Finance většinu nových úvěrů stavebních spořitelen tvoří ty překlenovací. Z celkového objemu tvořily na konci loňského roku 83,4 %.

Překlenovací úvěr je možné na rozdíl od řádného úvěru poskytnout i novými klientům, tedy bez nezbytné doby spoření, což je důležitý parametr pro to, aby stavební spořitelny mohly konkurovat hypotečním bankám, vysvětlil Libor Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance s tím, že v případě překlenovacího úvěru navíc mají spořitelny větší prostor pro úpravy úrokových sazeb než u řádných úvěrů ze stavebního spoření.

Stavební spořitelny poskytují sice úvěry zajištěné i ty bez zajištění, ale v období nízkých úrokových sazeb u hypoték je na poli zajištěných vysokých úvěrů na bydlení vysoká konkurence. Proto se stavební spořitelny zaměřují spíš na úvěry bez zajištění a postupně zvedají dosažitelnou výši úvěru.

Publikováno 22. 2. 2017 na portálu Měšec.cz.