Byl u zrodu hypoték, teď bankéř Sadil stoupá vzhůru do vedení skupiny ČSOB

Datum: 28.2.2017
Autor: Olga Skalková, Hospodářské noviny
Jan Sadil se ve 34 letech stal jedním z nejmladších generálních ředitelů banky specializované na hypotéky. Před dvěma měsíci se stal členem představenstva skupiny ČSOB. V nejvyšším vedení skupiny má na starosti Hypoteční banku, Pojišťovnu ČSOB a Českomoravskou stavební spořitelnu.

Byl u zrodu hypoték v Česku. Ve svých čtyřiatřiceti se stal jedním z nejmladších generálních ředitelů banky specializované na hypotéky. Dnes je druhý měsíc členem představenstva skupiny ČSOB, která je objemem spravovaného majetku největší v Česku. Jan Sadil, jehož profesnímu úspěchu předcházela i vrcholová sportovní kariéra, teď zažívá další životní zlom. V nejvyšším vedení skupiny má na starosti nejen Hypoteční banku, ale i další dvě významné společnosti, Pojišťovnu ČSOB a Českomoravskou stavební spořitelnu. "Odchod z Hypoteční banky jsem neplánoval. Hypotéky i lidi kolem mám rád a změn v oboru je tolik, že jsem se nenudil. Ale když ta nabídka přišla, byla to lákavá kombinace. S Hypoteční bankou zůstanu v kontaktu a chci se také naučit něco nového," říká Sadil.

I jeho životopis ukazuje, že nový směr jeho životu často daly nečekané události. Kanoistice se začal věnovat ve třinácti a trénoval vedle takových špiček, jako byli Lukáš Pollert nebo Jiří Rohan. Sen o místu v reprezentaci na olympiádě, kvůli kterému byl ochotný nechat i vysokou školu, se rozplynul, když přišel úraz ramene. Po skončení pražského ČVUT sice začal jako stavař, ale přes oceňování nemovitostí se dostal k hypotékám. Náhoda pak odstartovala jeho kariéru v bankách. Narazil na inzerát a vzali ho do nově vznikajícího útvaru hypoték Komerční banky, kde se za šest let vypracoval na šéfa a měl na starosti i spotřebitelské půjčky a kreditní karty. Pak ale ČSOB převzala IPB, včetně Českomoravské hypoteční banky (předchůdce dnešní Hypoteční banky), a Sadila přetáhla do jejího představenstva. Už za dva roky začal Hypoteční bance šéfovat. "Předem nalinkovanou kariéru jsem neměl. Spíš jsem se snažil využít příležitosti, které přicházely. Ale je možné, že kdyby se tehdy stal generálním ředitelem někdo jiný, tak jsem ze skupiny ČSOB odešel," míní Sadil, který zatím dál vede Hypoteční banku, než skupina vybere jeho nástupce.

Manažer, který dosud v každé své profesní pozici slavil úspěch, uvádí, že za tím stojí hlavně lidé, se kterými pracuje. "V Hypoteční bance opravdu chodíme rádi do práce. Když lidi rádi spolupracují, je to na výsledcích vidět," tvrdí Sadil. Pod jeho vedením Hypoteční banka během třinácti let vyrostla ve velký bankovní dům s bilanční sumou 262 miliard korun. Firma s 560 zaměstnanci loni vydělala 3,2 miliardy korun, to je meziročně více o 7,2 procenta.

JAN SADIL (48)

V bankách se pohybuje od roku 1995. V Hypoteční bance působí od roku 2001, od roku 2003 je generálním ředitelem. Pod jeho vedením se stala dlouholetým lídrem trhu. Velikostí bilanční sumy byla pátou největší bankou ke konci roku 2015.

Pro Sadila, který má hypotéky v malíčku, bude teď velkou výzvou napomoci ke zvýšení byznysu Pojišťovně ČSOB. "Nejsem expert na pojištění, ale zkušenosti s růstem obchodu Hypoteční banky mohou naší pojišťovně pomoct," říká Sadil. Pojišťovací trh v Česku ale obdobný boom jako hypotéky nezažívá. Skupina ČSOB chce přitom do dvou let navýšit tržní podíl v pojištění ze současných sedmi procent na deset. Podle Sadila pojišťovna musí vynaložit víc úsilí k využívání klientských dat celé skupiny a nabízet své produkty všem svým klientům. "Líbí se mi, že ČSOB začala komunikovat, že je bankou i pojišťovnou, protože tak to skutečně je. Naše skupina má plnou produktovou škálu pojištění a to je její velká konkurenční výhoda," popisuje Sadil.

Pro lidi z branže je Sadil člověk, který budí profesní respekt a zároveň je i příjemný. "Obdivuji ho za to, jak dosáhl pozice tržní jedničky Hypoteční banky a dlouhodobě ji drží a jak silné postavení značce vybudoval. A ve sportu má smysl pro fair play," říká Libor Ostatek, šéf makléřské firmy Golem Finance, která prodává hypotéky většiny bank. "Hodně se spolu také bavíme o běžných věcech, třeba o životosprávě a rodině," dodává.

Jan Sadil má tři potomky − jednoho už dospělého, jednoho desetiletého syna a sedmiletou dceru. Obě mladší děti po něm zdědily sportovní geny. "S manželkou s nimi jezdíme na lyžařské závody. Soutěživost projevují obě děti, zvlášť dcera. Myslím, že sport jim může pomoct v budování sebedůvěry a osobní disciplíny. Ambici, aby ho dělaly vrcholově, ale nemám. Důležitější je, aby je to bavilo," říká Sadil, který sám rád lyžuje, běhá a příležitostně vyjíždí na vodu.

Publikováno 27. 2. 2017 na portálu iHNed.cz