FinExpert: Ceny hypoték míří k výšinám

Datum: 18.2.2017
Autor: Romana Rybová, FinExpert
Po rekordním roce nízkých hypoték přichází ledová sprcha. Už v listopadu totiž začalo zdražování hypoték. Své sazby změnilo 13 bank z 15. Samozřejmě pro klienty k horšímu. Průměrná nabídková sazba hypoték během 2 měsíců vzrostla o 15 setin procentního bodu a v navyšování sazeb banky pokračují i v únoru. Informoval o tom web realitymorava.cz.

Proti všem se postavila Expobank. Ta své hypotéky v lednu zlevnila. V některých případech o více než 40 bazických bodů. To ale neznamená, že by úrokové sazby této banky byly nějak extrémně nízké.  

Na začátku února úrokové sazby zvýšila Moneta Money Bank, Hypoteční banka a Wüstenrot hypoteční banka. Přesto ale není třeba vidět vše tak černě. Podle realitymorava.cz se plošného zdražování nemusíme bát. „Banky brzy začnou přicházet s jarními akcemi, což se pozitivně projeví v cenách hypoték. V průměru očekáváme, že se sazby v prvním čtvrtletí budou pohybovat zhruba na stávající úrovni. Za zlomový bod vnímáme 1. duben, kdy vstoupí v platnost doporučení ČNB omezující hypotéky nad 80 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV). V druhém čtvrtletí tedy očekáváme znatelné zdražení hypotečních úvěrů nad touto hranicí," říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance.

Průměrná sazba hypoték v pásmu 70 – 85 % LTV měsíčně vzrostla o devět setin procentního bodu, a to na 2,09 %.

Publikováno 17. 2. 2017 na portálu FinExpert.cz.