HN: Hypoteční banka upevnila pozici lídra v prodeji hypoték. Její největší konkurenti tržní podíl ztráceli

Datum: 8. 2. 2017
Autor: Olga Skalková, Hospodářské noviny
Hypoteční banka rostla nad průměr trhu a navýšila svůj tržní podíl. Česká spořitelna a Komerční banka na lídra trhu ztrácely více než předloni. "Pomohly nám rekordně nízké sazby, růst cen nemovitostí a dodržování lhůt pro vyřizování žádostí, které slíbíme," říká šéf Hypoteční banky Jan Sadil.

Loňský rekordní rok v hypotékách ovládla Hypoteční banka. Souboj s největšími konkurenty, Českou spořitelnou a Komerční bankou, vyhrála jak tempem růstu nových úvěrů, tak v navyšování tržního podílu.

Na nové bydlení Hypoteční banka lidem půjčila celkem 63,7 miliardy korun. To je meziročně o 24 procent více. Tržní podíl navýšila o 1,4 procentního bodu na 29,2 procenta. Lídr trhu tak rostl více než celý trh.

Banky podle statistiky ministerstva pro místní rozvoj na hypotékách rozpůjčovaly 218 miliard korun, což je meziroční růst o 18 procent. Rekordní hypoteční žně bankám přinesly historicky nejnižší průměrné úrokové sazby, které poprvé v historii spadly pod dvě procenta, a růst cen nemovitostí.

Tržní podíly bank v roce 2016

"Zájem o hypotéky v naší bance táhlo také dodržování lhůt vyřizování žádostí. Hodně jsme se rovněž věnovali spolupráci s externími prodejci, kteří tvoří přes 80 procent naší produkce," komentoval rekordní loňský rok Hypoteční banky její šéf Jan Sadil. Se srovnatelným růstem Hypoteční banka podle něj nepočítá.

"Jsem opatrný říkat čísla. Ale omezení hypoték, které bankám ČNB doporučuje, se promítne do nové produkce," řekl Sadil.

Úvěry loni rostly i České spořitelně a Komerční bance, ale méně než celý trh. Tržní podíl se tak oběma bankám meziročně snížil.

Česká spořitelna, která je dlouhodobě dvojkou hypotečního trhu, zvýšila objem úvěrů meziročně o 16 procent na 57,4 miliardy korun. Přesto se jí tržní podíl navýšit nepodařilo. V nových úvěrech zaostala za Hypoteční bankou skoro o šest a půl miliardy korun. Předloni to bylo jen o necelé dvě miliardy. Tehdy také spořitelna ve dvou čtvrtletích předstihla Hypoteční banku a dávala najevo, že usiluje o návrat na pozici jedničky, o kterou v minulosti přišla. Trojka trhu Komerční banka loni zaznamenala ještě větší zpomalení tempa růstu. Zatímco předloni v hypotékách rostla o 34 procent, loni to bylo o osm procent. Komerční banka tak loni zaostala za lídrem trhu o více než 14 miliard korun. O rok předtím to bylo jen o zhruba pět a půl miliardy.

"Úrokové sazby nabízené loni bankami byly srovnatelné. Jednoznačně se však ukazuje, že Hypoteční banka těží z dobře nastavených procesů zpracování žádostí a motivace zaměstnanců. Banky se loni musely vyrovnat s velkým přívalem zájemců o hypotéky a Hypoteční bance se je dařilo zvládat rychle, a tím nabírat novou produkci více než její největší konkurenti," říká Libor Ostatek, šéf makléřské společnosti Golem Finance, která prodává hypotéky většiny bank.

Hypoteční banka má podle něj výhodu oproti většině rivalů i tím, že je specializovanou společností a tím umí vyřídit i komplikovanější případy, jako jsou úvěry na novou výstavbu a rekonstrukce.

Banka Objem hypoték 
v roce 2016 
(v mld. Kč)
Změna
Hypoteční banka 63,8 24%
Česká spořitelna 57,4 16%
Komerční banka 49,7 8%
Raiffeisenbank 19,8 25%
UniCredit Bank 12,2 7%
Wüstenrot hyp. banka 6,9 5%
Sberbank 5,2 129%
Moneta Money Bank 3,4 105%
Celkový součet 218,3 18%

"Zájem o tento typ hypoték roste. Většina makléřů se v takových situacích obrací na Hypoteční banku," tvrdí Ostatek. Obdobně vyladěné procesy schvalování má podle něj Raiffeisenbank. To se mimo jiné odráží i na meziročním růstu úvěrů o 25 procent. Raiffeisenbank tím navýšila svůj tržní podíl o 1,5 procentního bodu na 9,1 procenta.

Z ostatních bank si nejvíce polepšila Sberbank, která se růstem o 129 procent stala skokanem roku. Dařilo se Monetě bank, dříve GE Money, která na nových hypotékách zaznamenala pětiprocentní růst. Ještě předloni se její produkce propadla meziročně o 11 procent.

S loňským objemem kolem 3,3 miliardy korun Moneta patří v hypotékách k malým hráčům, ale loňský výsledek znamená významnou změnu trendu a signál, že chce v úvěrech na bydlení zastávat významnější roli a dostat se mezi středně velké banky.

Za očekáváním naopak zaostala UniCredit Bank. Během loňského roku přišla s několika kampaněmi, ve kterých nabízela nejnižší úrokovou sazbu na trhu. Přesto s meziročním zvýšením objemu nové produkce o sedm procent je pod průměrem trhu i pod svým předloňským výsledkem, kdy rostla o 21 procent. Ukazuje se, že nabídka nejnižší sazby podmíněná zaplacením pojištění ještě před čerpáním úvěru v praxi moc nezafungovala.

Ve statistice MMR nefigurují některé malé banky jako mBank, Equa, Air Bank, Oberbank a Expobank. Podle předběžného odhadu HN loni poskytly hypotéky celkem za 10 miliard korun. Celkově tak banky v Česku půjčily loni na hypotékách skoro 230 miliard korun.

Podle dostupných informací je mBank jedinou bankou, které se loni objem hypoték meziročně snížil o 30 procent na 3,4 miliardy korun. Equa Bank ještě údaj nezveřejnila, ale hlásí dvacetiprocentní meziroční nárůst. Předloni poskytla úvěry za 4,6 miliardy korun.

Publikováno 7.2.2017 v Hospodářských novinách a na portálu iHNed.cz