Úvěrová vlna v závěru roku kulminovala

Datum: 27.12.2016
Autor: GOLEM FINANCE
Banky v listopadu sjednaly hypotéky za téměř 30 miliard korun. Dalších 6 miliard přidaly stavební spořitelny. Co stojí za rekordními objemy v letošním roce a co můžeme čekat od roku 2017?

Listopadový růst táhla ČMSS a Modrá pyramida

Stavební spořitelny v listopadu sjednaly 31 778 (y/y -15 %) nových smluv o stavebním spoření a poskytly 8 186 úvěrů (y/y +6 %) v celkovém objemu 5,963 mld. Kč (y/y + 18 %), což je druhý nejlepší výsledek za posledních 6 let. Průměrná výše úvěru činí 728 438 Kč.

Měsíční objemy úvěrů ze stavebního spoření 

Největší podíl na růstu listopadové produkce měla Českomoravská stavební spořitelna, která v tomto měsíci rozpůjčovala 2,95 mld. Kč, což je o 39 % více než v loňském listopadu. Ještě lépe se dařilo meziročně růst Modré pyramidě, jejíž objem sjednaných úvěrů vzrostl meziročně o 48 % na 1,36 mld. Kč. Naopak meziroční pokles má za sebou Buřinka s 0,76 mld. Kč (y/y -6 %) a Raiffeisen stavební spořitelna s 0,67 mld. Kč, což je o 28 procent méně, než v loňském listopadu. Pátá v pořadí skončila Wuestenrot stavební spořitelna s 0,23 mld. Kč, jejíž produkce meziročně vzrostla o 19 procent.

Hypotéky zůstaly jen krůček od 30 mld. Kč

Banky v listopadu podle dat serveru hypoindex.cz* poskytnuly 14 386 hypotečních úvěrů, což je o téměř 60 % více než v loňském roce a celková suma sjednaných hypoték vystoupala na závratných 29,7 mld. Kč (y/y +78 %). Dosavadní rekord z letošního června banky překonaly o téměř 5 miliard a oproti loňsku produkce vzrostla o 78 %! Příčinou rekordních výsledků je jednoznačně začátek platnosti nového zákona o spotřebitelském úvěru, který jednak přináší nová pravidla pro posuzování bonity klientů a s novými podmínkami předčasného splacení banky začaly hypotéky zdražovat. Lidé na nic nečekali a rekordní poptávka přinesla i rekordní objem sjednaných úvěrů, který banky jen stěží někdy v budoucnu překonají.

Objem poskytnutých hypoték v ČR (mld. Kč)

Nárůst sazeb zatím vidíme pouze v nabídkových sazbách. V listopadu zdražovala Komerční banka, Raiffeinsenbank, a Hypoteční banka. Index GOFI 70 mapujicí nabídkové sazby všech poskytovatelů hypoték v listopadu vzrostl o 1 setinu procentního bodu na 1,86 %. V případě reálně sjednaných hypoték průměrná sazba v listopadu ještě klesala. Hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXU meziměsíčně sklouzla o 3 setiny procentního bodu na 1,77 % (y/y – 32 bps.). Průměrná výše hypotéky v listopadu činila 2,063 mil. Kč, což je o 219 000 Kč více než loni touto dobou.

Vývoj průměrné výše hypotékyVývoj úrokových sazeb 2009 - 2016 

V součtu od začátku roku banky a stavební spořitelny poskytnuly úvěry za 255 miliard korun, což je o 38 miliard více než loni (y/y +17,5 %). V prosinci očekáváme produkci hypoték okolo 15 mld. Kč a úvěrů ze stavebního spoření okolo 4,5 mld. Kč. V součtu za celý rok tedy suma sjednaných úvěrů na bydlení dosáhne 275 miliard korun.

Úvěry na bydlení - meziroční srovnání (mld. Kč) 

Jak se bude dařit úvěrům na bydlení v roce 2017? 

Poptávka po hypotečních úvěrech bude v roce 2017 stále vysoká, ale méně klientů hypotéku získá. Letos objem sjednaných hypoték i díky rekordnímu listopadu vysoko přesáhne 220 miliard korun*. V roce 2017 podle našeho názoru dojde k určitému poklesu roční produkce hypoték a objem hypoték by se mohl pohybovat v optimistickém scénáři okolo 200 miliard korun. Hodně bude záležet na vývoji úrokových sazeb. Pokud by z nějakého důvodu došlo ke skokovému zdražení hypoték s výhledem na další růst, objem by mohl výrazně vzrůst, jak by si klienti chtěli obstarat hypotéky ještě za původních – cenově výhodnějších podmínek. Jen málo bank na trhu totiž nedokáže počkat s čerpáním úvěru déle než 12 měsíců.

Tip: Detailnější koment k roku 2017 najdete analýze Rekordní listopad v úvěrech na bydlení. Jaký bude rok 2017?

Zavedení maximálních limitů LTV u hypoték představuje hozenou rukavici pro stavební spořitelny, které se mohou ve větší míře podílet na dofinancovávání. Letošní produkce stavebních spořitelen se bude podle našeho odhadu pohybovat okolo 50 miliard korun. V roce 2017 by se stavební spořitelny, pokud využijí potenciálu trhu, mohly pohybovat v pásmu 55 – 60 miliard. 

*odhad včetně bank nereportujících své výsledky portálu hypoindex.cz ani MMR (mBank, Oberbank, Fio banka, WSPK)

 

Zdroj: GOLEM FINANCE, hypoindex.cz, stavebky.cz, banky