Úrokové sazby u hypoték v prosinci asi zamíří vzhůru

Datum: 24.11.2016
Autor: Gabriela Hájková, Měšec.cz
S účinností nového zákona o spotřebitelském úvěru se dá očekávat přísnější posuzování bonity žadatelů o úvěr. Zájem o hypoteční úvěry se tedy podle očekávání na poslední chvíli vyhrocuje. To i proto, že se očekává dosažení úrokové dna a případně i mírný růst.

Sazby na mezibankovním trhu rostou a ani nové podmínky poskytování hypoték na pokles úrokových sazeb příliš neukazují. Dosažení cenového dna očekáváme v listopadu nejdéle v prosinci, přičemž mezní hodnota se nachází zhruba na 1,80 % indexu reálných cen, odhaduje Libor Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance s tím, že na přelomu roku dojde v důsledku regulace hypoték k „restrukturalizaci“ cen. Zdražit by měly hypotéky s dlouhou fixací nad 5 let a hypotéky s vysokým LTV.

I přes obrácení trendu by ale podle něj hypotéky měly zůstávat extrémně levné. Indexový nárůst růst očekáváme do hodnoty + 0,3 %, index úrokových sazeb by se tak mohl v průběhu roku dostat na hodnotu 2,1 %. S velkou pravděpodobností se změní i struktura fixací. Ty nad 5 let se budou poskytovat méně, dominovat budou fixace na 5 let, myslí si Ostatek. 

Publikováno 23. 11. 2016 na portálu Měšec.cz

http://www.mesec.cz/aktuality/urokove-sazby-u-hypotek-v-prosinci-asi-zamiri-vzhuru/