HN: Banky už půjčí maximálně na 95 procent ceny nemovitosti, a to ještě ne všem. Navíc od dubna pravidla dál přitvrdí

Datum: 1.10.2016
Autor: Olga Skalková, Hospodářské noviny
Od 1. října vstupuje v účinnost nové doporučení centrální banky. V Česku tak skončí nabídka stoprocentních hypoték. Banky budou poskytovat hypotéky na krytí maximálně 95 procent nemovitosti. Změny souvisí se snahou ČNB předejít přehřátí realitního trhu a problémům bank se splácením, až úroky vzrostou.

Od soboty v Česku skončí nabídka hypoték na sto procent hodnoty nemovitosti. Banky smí nadále poskytovat hypotéky maximálně na krytí 95 procent hodnoty nemovitosti. Takovýto postup žádá po bankách ČNB. Od 1. října totiž vstupuje v účinnost nové doporučení centrální banky, která chce, aby banky takto nepůjčovaly na bydlení celou sumu a lidé měli i vlastní peníze, nejlépe vlastní úspory.

Stoprocentní hypotéky banky začaly nabízet před finanční krizí. Po pádu banky Lehman Brothers s nimi většinou skončily nebo nabídku hodně omezily tím, že obecně jsou jejich úroky výrazně vyšší. Jak se ale sazby hypoték postupně snižovaly, staly se i úroky stoprocentních hypoték dostupné. V poslední době banky stoprocentní hypotéky poskytovaly za sazby od 3 procent ročně.

Změna přinese nejen konec stoprocentních hypoték. Může zkomplikovat cestu k získání vlastního bydlení i jinak. ČNB bankám zároveň nově ukládá, aby poskytovaly méně hypoték na velkou část hodnoty kupované nemovitosti. Podle doporučení ČNB by v jednotlivých bankách podíl nových hypoték na 85 až 95 procent hodnoty nemovitosti neměl přesáhnout deset procent v každém čtvrtletí. Podle údajů samotné centrální banky přitom si Češi loni ve druhém pololetí brali skoro každou druhou hypotéku na víc než 80 procent hodnoty kupované nemovitosti.

Tyto změny souvisí se snahou ČNB předejít přehřátí realitního trhu a problémům bank se splácením, až úroky vzrostou. Někteří klienti pak nemusí unést zvýšenou splátku úvěru.

Pokud by zároveň klesla cena realit, klientům, kteří by hypotéku nezvládali, by ani prodej jejich nemovitosti nemusel stačit na uhrazení celého dluhu bance.

Problém pro lidi bez úspor a s nižšími mzdami

Nová pravidla ztíží části populace cestu k vlastnímu bydlení. "Dopadnou obecně na lidi s nižšími příjmy, kteří nemají možnost si víc naspořit, tedy hlavně lidé žijící mimo velké města, kde jsou menší mzdy. A ze stejného důvodu také na lidi, kteří žijí sami. A pak také na mladé, protože ti jsou zvyklí utrácet a peníze si nešetří," říká Libor Ostatek, šéf poradenské společnosti Golem Finance.

U hypoték, kterých budou smět dávat omezené množství, banky podle něj přistoupí ke zvyšování sazeb. "Očekával bych, že to bude v rozsahu od 0,2 až 0,5 procentního bodu a že to banky udělají postupně ve dvou vlnách. Jedno zvýšení budou chtít provést do konce letošního roku a druhé od dubna 2017," řekl Ostatek.

Centrální banka navíc plánuje doporučení ještě zpřísnit. Od dubna příštího roku budou smět banky půjčovat maximálně na 90 procent hodnoty nemovitosti. A zároveň podíl hypoték na krytí 80 až 90 procent hodnoty nemovitosti nebude smět překročit 15 procent z nových úvěrů v každém čtvrtletí.

Pokud bude poptávka vyšší než nově stanovené limity ČNB, budou banky nuceny na čas nabídku více než osmdesáti procentních hypoték zastavit. Dá se přitom čekat, že tuto poptávku budou "krotit“ i o něco vyššími úrokovými sazbami. Podobně jako to dělaly doteď u stoprocentních hypoték. Průměrná sazba hypoték je nyní pod dvěma procenty – podle posledního aktuálního ukazatele Hypoindex Fincetrum v srpnu klesla na 1,84 procenta, což je nejníže v historii. Dosavadní rekord držel letošní červen s průměrnou sazbou 1,87 procenta.

Publikováno 30. 9. 2016 na portálu iHNed.cz

http://byznys.ihned.cz/c1-65459020-banky-uz-pujci-maximalne-na-95-procent-ceny-nemovitosti-a-to-jeste-ne-vsem-a-od-dubna-jeste-pritvrdi