Byty zdražily o stovky tisíc korun

Datum: 8.8.2016
Autor: GOLEM FiNANCE
Ceny bytů v Praze nerostou zdaleka tak rychle jako v příhraničních oblastech. Oproti loňskému červenci byty Praze zdražily o 6 %. Přesto v nominální hodnotě rozdíl v ceně zde dosahuje 300 000 Kč. O stejnou sumu vzrostly ceny také v Libereckém kraji, kde však meziroční růst dosáhl 24 procent.

Před 4 měsíci ceny bytů překonaly dosavadní 7leté maximum z roku 2009 a od té doby se drží nad touto úrovní. Průměrná nabídková cena bytů v červenci meziměsíčně sice mírně klesla z 2,15 na 2,14 mil. Kč, ale oproti loňskému červenci jsou nyní ceny bytů v průměru o 120 000 Kč dražší (y/y + 6 %), jak vyplývá z dat realitního portálu RealityČechy.cz. U kategorie větších bytů (3+1 nebo 4+1) je však rozdíl ještě větší. Byty čtyři plus jedna meziročně zdražily o 200 000 Kč na 5,5 milionu korun.  

Vývoj průměrné nabídkové ceny bytů 

Tip: Od 1. 11. 2016 bude platit nový zákon o nabytí nemovitosti. Náš komentář k dopadům přenesení daňové povinnosti z prodávajícího na kupujícího naleznete v článku: Bude mít novela zákona o dani z nabytí vliv na ceny nemovitostí?

Pololetní nárůst cen je ještě větší

Nízké sazby a velký převis poptávky nad nabídkou šroubuje ceny vzhůru ještě rychleji, než jsme odhadovali. Tempo růstu je však v každém kraji jiné. Abychom se vyhnuli zkreslením způsobeným výkyvy v jednotlivých měsících, poměřujeme regionálně ceny bytů na pololetní bázi (1. pololetí 2016 vs. 1. pololetí 2015). V meziročním srovnání prvních pololetí letošního a loňského roku největší nárůst cen vidíme na Vysočině a v Karlovarském kraji. Více než 10% růst vykazuje také Středočeský, Ústecký, Jihomoravský, Plzeňský a Pardubický kraj. Na celorepublikové úrovni ceny zatím rostou o 7,7 procenta a podobný meziroční nárůst nabídkových cen vykazuje také Praha (7,5 %).

Meziroční změny v cenách nemovitostí 

Index návratnosti bydlení na 5,5násobku

Navzdory rychle rostoucím cenám bytů je dosažitelnost vlastního bydlení letos stále ještě lepší než ve zmíněném roce 2009. V březnu 2009 sice došlo k obratu a ceny začaly celkem rychle klesat, přesto na pořízení bytu o průměrné ceně 2,04 mil. Kč musely české domácnosti vynaložit 5 a ¾ svých čistých ročních příjmů. Nyní, díky navýšení příjmů českých domácností, je to navzdory vyšší průměrné ceně (2,14 mil. Kč) 5,5násobek. Vývoj ukazatele indexu návratnosti bydlení, s jehož pomocí tento poměr dlouhodobě monitorujeme, ilustruje následující graf.

Index návratnosti bydlení v ČRIndex návratnosti bydlení (kraje ČR, červenec) 

Regionálně index návratnosti bydlení na většině území kopíruje vývoj cen nemovitostí. Největší nárůst indexu evidujeme na Vysočině a Karlovarském kraji, kde se ceny dlouhou dobu držely dole, i když ostatní regiony vykazovaly zřetelné cenové oživení. Největší meziroční skok (červenec 2016/2015) vykazuje Liberecký kraj, kde průměrná cena meziročně vzrostla z 1,24 mil. Kč na 1,54 mil. Kč (y/y +24 %).

Hypotéky ukusují lidem 1/3 rozpočtu

Ještě markantnější změnu v porovnání s rokem 2009 vykazuje index dostupnosti bydlení, který vyjadřuje, jak velký díl čistého příjmu musí průměrná česká domácnost vynaložit na splátku hypotečního úvěru. Při prakticky stejných cenách lidé v roce 2009 vynaložili na splátku hypotéky více než polovinu svého ročního příjmu. Letos, kdy mzdy rostou a hypotéky jsou rekordně levné, hypotéky ukrajují v průměru z měsíčního rozpočtu českých domácností pouhou 1/3 (IDB 7/2016 = 33,3 %).

Index dostupnosti bydlení v ČRIndex dostupnosti bydlení (kraje ČR, červenec)

Historicky nejlepší dostupnost bydlení byla červnu 2015 (31,9 %) a nejhorší dostupnost byla v únoru 2009 (50,3 %). Nyní očekáváme spíše zhoršující se úroveň dostupnosti bydlení. „V krátkodobém výhledu bude dostupnost bydlení velmi dobrá, v dlouhodobém výhledu pak bude docházet k postupnému zhoršování. Jednak porostou ceny nemovitostí a v příštích letech je reálný růst úrokových sazeb“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti hypoték a úvěrů ze stavebního spoření.

 

Zdroj: GOLEM FINANCE, realitycechy.cz, Český statistický úřad (ČSÚ)