HN: Při splácení hypotéky rodiny často hazardují

Datum: 22.6.2016
Autor: Jiří Hovorka, Hospodářské noviny
Desetina lidí, kteří splácí hypotéku, vynaloží na splátku úvěru a další výdaje na bydlení více než tři čtvrtiny všech příjmů domácnosti, ukázal průzkum společnosti Ipsos. Většina Čechů také nemá dostatečnou rezervu. Obavy mají i bankéři z ČNB, proto chtějí pravidla zpřísnit.

Až na hranu svých možností jde při financování vlastního bydlení stále více Čechů. Pokud by v příštích letech došlo na výrazné zvýšení úrokových sazeb nebo se zhoršila ekonomická situace, mohou mít lidé problém se splácením hypotéky. Zvyšující se nebezpečí, na které v minulém týdnu reagovala zpřísněním pravidel pro hypoteční trh Česká národní banka, potvrdil aktuální průzkum agentury Ipsos.

Desetina domácností, které splácejí hypotéku, vynaloží na bydlení více než tři čtvrtiny všech svých příjmů, ukazuje průzkum. Zástupci centrální banky před takovým rizikem ale varují. "Některé domácnosti jdou se svými příjmy a výdaji skutečně na hranu − berou si vysoké úvěry v poměru ke svým příjmům. Splátky jim pak odčerpávají značnou část příjmů," řekl minulý týden viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík.

Pokud rodiny, které mají už teď našponovaný rozpočet, přijdou o zaměstnání, mohou mít celkem rychle problémy se splácením. Zvlášť když většina z nich nemá pro případ vlastní krize připraveny dostatečné úspory.

Dnes jsou sazby rekordně nízko a pohybují se kolem dvou procent. Lidé si je nejčastěji fixují na pět let, neobvyklé ale nejsou ani delší fixace. Co bude se sazbami za deset let, teď nedokáže nikdo z odborníků přesně odhadnout. Růst směrem vzhůru ale není vyloučený. Pokud by sazby na konci fixace vzrostly o dva procentní body, tedy na úroveň, kde se v posledních deseti letech pohybovaly, vzrostla by měsíční splátka s každým spláceným milionem zhruba o tisícikorunu.

"Situaci, kdy rodina zaplatí za výdaje na bydlení a hypotéku více než tři čtvrtiny svých příjmů, nelze rozhodně označit za správnou a dlouhodobě bezpečnou," uvádí Petr Stuchlík, předseda představenstva poradenské firmy Fincentrum, která si nechala průzkum od Ipsosu zpracovat.

"Banky jsou zpravidla na výkyvy úrokových sazeb připraveny, horší je to u samotných klientů. Nejhorší, co se může stát, je vzít si nyní při rekordně nízkých sazbách hypotéku takzvaně na krev a nedívat se do budoucna," dodává Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance.

Také centrální banka souhlasí, že v Česku jsou lidé, kteří mohou mít problémy se splácením hypotéky při růstu sazeb, stejně jako při propadu ekonomiky spojeném s propouštěním. Navíc ale vidí i riziko pro bankovní sektor. V případě krizového scénáře by ceny nemovitostí klesly a banky by pak nedokázaly své pohledávky za dlužníky pokrýt prodejem nemovitostí v zástavě.

Podobným způsobem začala americká hypoteční krize. Banky poskytovaly hypotéky i lidem, kterým by je správně vůbec dát neměly, a klienti je pak nemohli splácet. V roce 2008 se krize přelila na americké finanční trhy, až nakonec vyústila v celosvětovou krizi ekonomickou.

Centrální banka proto od října zpřísní doporučení pro hypoteční banky, které vydala v reakci na výrazný růst na trhu už vloni. Výše hypotečního úvěru by například nově neměla přesáhnout 95 procent hodnoty nemovitosti.

Publikováno 21. 6. 2016 na portálu iHNed.cz

http://archiv.ihned.cz/c1-65340610-pri-splaceni-hypoteky-rodiny-casto-hazarduji