HN: Banky přestanou účtovat penále za předčasné splacení hypotéky. Mohly by ale zato zvýšit úrokové sazby

Datum: 20.4.2016
Autor: Olga Skalková, Hospodářské noviny
Předčasné splacení hypotéky dostane pevná pravidla. Sankce by měly být menší než nyní. Poslanci ČSSD chtějí strop na poplatek při prodeji nemovitosti.

V Česku se brzy rozšíří možnost splatit hypotéku bez sankcí. Vysoká penále, kterými za to ještě dnes většina tuzemských bank klienty trestá, jsou už v Evropě raritou.

Vstřícnější postup českých bank v případě předčasného splacení hypotéky má přinést zákon o úvěru pro spotřebitele. Navrhovaná vládní úprava předpokládá, že banky budou lidem účtovat jen oprávněné náklady, které jim tím vznikají. A i když o obsah tohoto pravidla se povede ještě asi složitá debata, bankéři připouštějí, že to bude pro klienta levnější.

Zcela zdarma má být podle vládního návrhu splátka až 20 procent zbývajícího úvěru. Bez jakéhokoliv poplatku by to mělo být v případě smrti, invalidity nebo dlouhodobé nemoci dlužníka.

Za předčasné doplacení celé hypotéky banky dosud vybírají nejčastěji pět procent ze splácené částky za každý rok, který zbývá do konce fixace.

Například u předčasné splátky ve výši milionu korun tři roky před koncem fixace tak sankce činí 150 tisíc korun, v případě rodinného domu tak půjde o několik set tisíc korun.

Údaj o počtu lidí, kteří se k tomu přesto rozhodnou, nelze zjistit. Hypoteční banka, Česká spořitelna a Komerční banka, které ovládají zhruba tři čtvrtiny trhu, HN odpověděly, že toto číslo neposkytnou, protože jde o citlivý údaj, který nechtějí zveřejňovat.

Chystaná úprava hypotečního trhu však může doznat ještě vstřícnější podoby. Při úterním druhém čtení zákona ve sněmovně šéf rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD) předložil dva pozměňovací návrhy, kterými by lidé mohli víc ušetřit.

Votava usiluje o to, aby šlo bez sankcí předčasně splatit až čtvrtinu úvěru. Chce také zastropovat poplatek za předčasné splacení, když lidé chtějí nemovitost prodat. Ten by měl dělat jedno procento ze spláceného úvěru, maximálně 50 tisíc korun. Návrh má dvě varianty: v první by se tato možnost otevřela po 12 měsících od uzavření smlouvy a ve druhé po dvou letech.

"Cílem je za finančně výhodnějších podmínek splatit hypotéku v případě prodeje nemovitosti, když se lidé stěhují za prací. Toto opatření také pomůže v tíživé životní situaci, například během rozvodu," tvrdí Votava.

"Chtěl jsem prosadit předčasné splacení zdarma při prodeji nemovitosti, ale na rozpočtovém výboru můj návrh neprošel, proto jsem zvolil kompromisní řešení."

Bankám se rozšiřování možností předčasného splacení nelíbí. Tvrdí, že by jim to mohlo přinést problémy s refinancováním a řízením peněžních zdrojů a musely by si zvýšené náklady promítnout do vyšších úrokových sazeb.

Ani ministerstvo financí to příliš nedoporučuje. "Každá další možnost předčasného splacení hypotéky zdarma se nakonec může projevit ve vyšší úrokové sazbě," uvedla náměstkyně ministra financí Lenka Jurošková.

Podle makléřů by ale navržená širší možnost předčasného splacení banky nijak nepoškodila. "Splacení až čtvrtiny hypotéky už některé banky umožňují, ale klienti to moc nevyužívají, protože málokterý na to má peníze. A v období nové fixace, kdy si mohou hypotéku snížit nebo celou doplatit, to udělá také jen kolem pěti procent klientů," říká Libor Ostatek, šéf poradenské společnosti Golem finance, který patří k respektovaným znalcům trhu.

"Nemyslím si, že by to nová úprava nějak podstatně změnila. Češi se za prací moc nestěhují a při rozvodu si většinou jeden z manželů nemovitost ponechá a bývalého partnera vyplatí," říká Ostatek.

Chystaný zákon se bude vztahovat na nové hypotéky. Stávajícím klientům se nová pravidla otevřou až při další fixaci. Původně měl platit od jara, ale kvůli průtahům při přípravě to bude zřejmě až příští rok.

Publikováno 19. 4. 2016 na portálu iHNed.cz