HN: Hypoteční banka loni uhájila pozici jedničky na trhu. Česká spořitelna se jí ale po rychlém růstu těsně přiblížila

Datum: 5.2.2016
Autor: Jiří Hovorka, Hospodářské noviny
Rekordní hypoteční rok ovládla Hypoteční banka, která má více než čtvrtinový podíl na trhu. Skokanem roku je ale Česká spořitelna, která objem nově poskytnutých hypoték navýšila téměř o 40 procent. Tempem růstu tak výrazně překonala trh. Jsou i banky, které přes výrazný růst celého trhu skoro o 30 procent loni ztrácely - Sberbank a GE Money Bank.

Souboj o pozici hypoteční jedničky se loni výrazně vyrovnal. Hypoteční banka se sice v čele trhu udržela, ale druhá Česká spořitelna se k ní výrazně přiblížila, když loni rostla nejrychleji - skoro o 40 procent. Klientům tak půjčila na hypotékách 49,5 miliardy korun, jen o 1,7 miliardy méně než její hlavní rival. Předloni byl přitom mezi oběma bankami rozdíl 6,3 miliardy.

Hypoteční banka sice rostla rostla skoro o 23 procent, celý trh ale poskočil o 28,6 procenta. Třetí zůstává Komerční banka, když stejně jako Česká spořitelna rostla rychleji než trh - o více než  třetinu. Ukazuje to statistika ministerstva pro místní rozvoj, kterou mají HN k dispozici.

Hypoteční trh má za sebou díky rekordně nízkým sazbám těsně nad dvěma procenty rekordní rok, kdy se celkový objem nově prodaných hypoték přiblížil hranici 200 miliard korun. Podle ministerských statistik, které nezahrnují některé menší banky, bylo loni na hypotékách půjčeno přes 184 miliard korun. Fincentrum Hypoindex pak uvádí 190,4 miliardy, ani jeho údaje ale nejsou úplné.

Velká bankovní trojka si na trhu uchovala svůj zhruba tříčtvrtinový podíl. Loni Česká spořitelna, Hypoteční banka a Komerční banka prodaly hypotéky za skoro 147 miliard korun.

Hypoteční banka dlouhodobě těží z pozice specialisty. „Disponuje širokou produktovou nabídkou a zároveň má výborně nastavené procesy zpracování hypotéky, takže je spolehlivým partnerem jak pro klienty, tak pro externí zprostředkovatele, kteří tvoří velkou část její produkce. Dalším faktorem je promyšlená cenotvorba,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance.

Česká spořitelna má oproti Hypoteční bance podle Ostatka určité rezervy v nabídce produktů, zmiňuje například financování výstaveb. „Na druhou stranu má obrovské klientské portfolio, které jí generuje velké množství zájemců o hypotéky a je také spolehlivým partnerem externí distribuce, stejně tak Komerční banka. U ní ale vidíme jinou strukturu cenotvorby, jejímž výsledkem je nižší průměrná výše hypotéky,“ dodává.

Odstup mají středně velké banky Raiffeisenbank a UniCredit Bank, které loni v hypotékách rostly o více než pětinu. Ale jsou i banky, které přes masivní růst hypoték v loňském roce ztrácely – jde o Sberbank a GE Money Bank.

Kolik v roce 2015 banky půjčily na hypotékách:

Banka Objem (v mld. Kč) Meziroční změna
Hypoteční banka 51,221 22,65 %
Česká spořitelna 49,525 39,49 %
Komerční banka 45,804 33,69 %
Raiffeisenbank 15,871 21,48 %
UniCredit Bank 11,336 21,02 %
Wüstenrot HB 6,602 35,85 %
Sberbank 2,287 -15,03 %
GE Money Bank 1,644 -11,21 %
Celkem 184,293 28,55%

Poznámka: Další banky (především mBank, Equa bank a Expobank) své výsledky nereportují.
Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj

Jednou z událostí loňského roku na hypotečním trhu – vedle pádu průměrných sazeb na historické dno – byl vstup Air Bank.

Ta začala lákat klienty konkurenčních bank na refinancování hypotéky, za to jim nabízí předem stanovený úrok (momentálně 1,89 procenta) a možnost úvěr kdykoliv předčasně a bez sankce splatit. Nevýhodou je, že v nabídce je jen tříletá fixace, zatímco lidi loni nejčastěji fixovali hypotéky na pět let. Air Bank ale patří k bankám, které nereportují výsledek ministerstvu pro místní rozvoj. Jak banka HN sdělila, poskytla loni 550 hypotečních úvěrů za 590 milionů korun, službu ale v první půlce roku teprve testovala.

„Z menších subjektů stojí za pozornost loňský výsledek Wuestenrotu, mBank, Equa bank a Oberbank, které dohromady poskytly objem za téměř 18 miliard korun a rostly více než trh,“ dodává Ostatek a zmiňuje i další banky, které s výjimkou Wüstenrotu nejsou v ministerské statistice. Mluvčí Equa bank Markéta Dvořáčková na dotaz HN sdělila, že loni poskytla hypotéky za 4,6 miliardy korun, což byl nárůst o 42 procent.

Specializovaná Hypoteční banka, u které se sčítají všechny hypotéky prodané skupinou ČSOB, uhájila prvenství i v celkovém počtu nově prodaných hypoték. Pořadí zde kopíruje pořadí v celkových objemech s jednou výjimkou. UniCredit Bank prodala více hypoték než Raiffeisenbank.

Ta ale v hypotékách potvrzuje zaměření na bohatší klientelu, když je lídrem trhu ve výši průměrné hypotéky. Jako jediná se v průměru za celý rok dostala nad hranici dvou milionů korun. „Raiffeisenbank má velmi efektivní přístup – dobře definované cílové segmenty klientů, promyšlenou cenotvorbu, výbornou procesní funkčnost a stabilitu a efektivně řízenou distribuci,“ chválí Ostatek.

Průměrná výše hypoték loni rostla o více než osm procent. Rostly totiž příjmy domácností i ceny nemovitostí. Například HB Index, který sleduje vývoj cen nemovitostí, loni vykázal meziroční nárůst cen bytů o 6,2 procentního bodu a rodinných domů o 2,4 procentního bodu.

Růstu průměrné výše úvěru ale nahrávají i nízké sazby - lidé si zkrátka díky nižším splátkám mohou dovolit pořízení dražšího bydlení. V prosinci byl podle Fincentra Hypoindex průměrný úrok 2,06 procenta (pouhou desetinu procentního bodu nad rekordem z loňského června) a průměrná výše hypotéky se vůbec poprvé přehoupla přes 1,9 milionu korun - na 1,913 milionu.

Výše průměrné hypotéky v roce 2015 (v mil. Kč):

Banka Průměrná hypotéka Meziroční změna (v tis. Kč)
Raiffeisenbank 2,061 6,3
Hypoteční banka 1,883 103,6
Česká spořitelna 1,874 221,6
Komerční banka 1,744 126,2
Sberbank 1,761 193,0
UniCredit Bank 1,557 38,5
Wüstenrot HB 1,451 198,9
GE Money Bank 1,307 -152,3
Celý trh 1,807 137,9

Poznámka: Další banky (především mBank, Equa bank a Expobank) své výsledky nereportují.
Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj, HN 

Publikováno 3.2.2016 na iHNed.cz (webovém portálu Hospodářských novin) a druhý den v upravené podobě také v tištěných Hospodářských novinách http://byznys.ihned.cz/c1-65147420-hypotecni-banka-loni-uhajila-pozici-jednicky-na-trhu-ceska-sporitelna-se-ji-ale-po-rychlem-rustu-tesne-priblizila