SF: Poptávka po úvěrech na bydlení vyráží dech

Datum: 26.11.2015
Autor: Ondřej Bým, Stavební fórum
Domácí banky v říjnu poskytly hypotéky za 16 miliard korun. A oproti loňsku průměrná půjčená částka vzrostla o více než 200 000 Kč. Trh hypoték zjevně směřuje k novému rekordu – už nyní se na něm letos realizovaly úvěry za 156 miliard. Celkový objem letos sjednaných hypoték tak podle analýzy společnosti GOLEM Finance, specializované na financování bydlení, nejspíš bude atakovat hranici 200 miliard korun. Daří se i stavebním spořitelnám, jejichž produkce zatím meziročně vzrostla o 19 %.

Banky (které poskytují své obchodní výsledky portálu hypoindex.cz) poskytly během letošního října 8 519 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 15,901 mld. Kč. Oproti předchozímu měsíci nepatrně klesl podíl hypoték na výstavbu, které se v říjnu podílely na celkovém objemu 17 %, když 63 % představovaly úvěry na koupi nemovitosti a zbývajících 20 % tvořily půjčky na jiné účely.

V porovnání se zářím počet a objem sjednaných hypoték nepatrně klesly, ale oproti loňsku je celková suma o více než tři miliardy větší a banky překonaly i dosavadní říjnové maximum z roku 2013. Tehdy hodnota poskytnutých hypoték činila 14,1 mld. Kč. V součtu od začátku tohoto roku již suma sjednaných hypoték činí 155,6 mld. Kč.

Oproti předchozím letům je patrný prudký nárůst průměrné půjčené částky. Zatímco loni v říjnu si lidé v průměru půjčili 1,66 milionu Kč, letos to bylo o 200 000 Kč více, takže průměrná výše úvěru již vystoupala na 1,87 mil. Kč. V pozadí přitom stojí stále stejné faktory: rostoucí ceny bytů, nízký úrok a liberálnější postup bank.

Úrok: stále sestup?

Průměrná úroková sazba sjednaných hypoték dnes podle statistik stagnuje. Ukazatel FINCENTRUM HYPOINDEX meziměsíčně vzrostl jen o tři tisíciny procentního bodu; po zaokrouhlení jeho aktuální hodnota činí 2,12 %. Přitom průměrná nabídková sazba se v říjnu pohybovala kolem nového historického minima. Analytici společnosti GOLEM navíc nevylučují, že některé banky budou chtít akcelerovat lednovou poptávku a přijdou v prosinci s dalším cenovým zvýhodněním, což by mohlo úrokové indexy nabídkových sazeb nasměřovat dolů. V delším časovém horizontu by ovšem úrok měl být stabilní.

Po několika letech stagnace a propadu produkce se daří i stavebním spořitelnám, které v říjnu poskytly úvěry za 4,78 mld. Kč, což je o 37 % více než v loňském roce. A co víc: jedná se o nové říjnové maximum od roku 2009. V součtu od začátku roku suma sjednaných úvěrů ze stavebního spoření již činí bezmála 40 miliard korun. „Stavební spořitelny snížily sazby a dokážou lépe konkurovat hypotékám. Nicméně hlavní posun vidíme ve větší poptávce po úvěrech na vylepšení bydlení, tedy rekonstrukce a modernizace. Tady mají stavební spořitelny historicky velmi silnou pozici – při částkách pod 300 000 korun se hypotéky poskytují pouze výjimečně a spotřebitelské úvěry vycházejí hůře z pohledu ceny,“ říká Libor Ostatek, ředitel společnosti GOLEM Finance.

Stále lepší kondice české ekonomiky, nízké úrokové sazby a touha lidí po novém nebo lepším bydlení jsou hlavním motorem růstu trhu s úvěry na bydlení. Analýza GOLEMu predikuje, že celková hodnota sjednaných hypoték letos dosáhne hodnoty 195 miliard korun, což bude nový absolutní rekord. Podobně dobrý rok mají i stavební spořitelny, takže lze očekávat, že české, respektive domácí banky letos na účely bydlení rozpůjčují rekordních 240 miliard korun.